Super League 2 : Επιτέλους νίκη για τη Βέροια, “λυτρωτής” ο Ορφανίδης από τα 11 βήματα

Βαθμολογική ανάσα για τη Βέροια, που μετά από τρεις ισοπαλίες, κατάφερε σήμερα να πάρει τη νίκη κόντρα στον Αλμωπό Αριδαίας και να ανέβει στην κατάταξη του 1ου ομίλου της SL2.

Η ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη έφτασε στην πολύτιμη νίκη με πέναλτι που κέρδισε ο Μπουκουβάλας και το μετέτρεψε σε γκολ ο Ορφανίδης στο 84ο λεπτό.

Ο Αλμωπός ήταν πιο επικίνδυνος στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι επεδίωξαν να γίνουν πιο πιεστικοί με τις αλλαγές και τελικά στο 85′ κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Μπουκουβάλα. Ο Ορφανίδης ευστόχησε από την άσπρη βούλα και διαμόρφωσε το 1-0. Η ομάδα της Αριδαίας λίγο έλειψε να φέρει το ματς στα ίσα στις καθυστερήσεις με τον Πέττα, όμως έμεινε σε τροχιά υποβιβασμού.

Στο 66’ ο Μαραγκός υπό πίεση μέσα από τη μικρή περιοχή σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε άουτ, με τους Βεροιώτες να ζητούν πέναλτι, ενώ στο 73’ το απευθείας φάουλ του Ορφανίδη πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Τελικά στο 84’ η «Βασίλισσα» κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Μπουκουβάλα, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Ορφανίδης γράφοντας το 1-0!

ΝΠΣ Βέροια (Κώστας Ανυφαντάκης): Παπαδόπουλος, Μουχάλης (58’ Ντουμάνης), Παπαχρήστος (73’ λ.τ. Κατσούκης), Στίκας, Μαραγκός, Μπούγας, Ισαακίδης (58’ Μπλέτσας), Ορφανίδης (87’ Μασούρας), Μπελεβώνης (58’ Ιωάννου), Μπουκουβάλας, Φασίδης.

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακίδης): Ντόκιτς, Τσιμπούκας, Γιουκούδης (74’ Πέλκας), Πέττας, Έππας (89’ Τσιπούρας), Κέρθι (74’ Ασλαμπάλογλου), Κολλαράς, Σέχου, Παρασκευάς (86’ Σουλιώτης), Παπαδόπουλος, Μανωλάκης (86’ Γιαλαμούδης).