Basket League : “Γύρισε” το ματς στη Νίκαια και νίκησε στην παράταση ο Άρης

Ο Άρης με μία μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο τρίλεπτο και στην παράταση κέρδισε και τον Ιωνικό εκτός έδρας με 97-90 και φιγουράρει στην πρώτη τετράδα της Basket League.

Σε ένα από τα πιο ανατρεπτικά ματς της σεζόν για την Α1 ο Άρης “λύγισε” στην παράταση με 97-90 τον Ιωνικό του εκπληκτικού Μαυροκεφαλίδη (31 π. 6 ριμπ, 3ασ.) και πανηγύρισε την τρίτη του συνεχόμενη νίκη στο Πρωτάθλημα με κορυφαίους τους Μήτρου-Λονγκ, Τολιόπουλο, Γκούντουϊν και Νότε.

Πλέον ο Άρης με ρεκόρ 6-3 μετράει τρεις σερί νίκες στη Basket League και εδραιώνεται στην πρώτη τετράδα, ενώ ο Ιωνικός με ρεκόρ 2-7 παραμένει χαμηλά στην κατάταξη.

Καλύτερα ξεκίνησε στο ματς ο Ιωνικός και προηγήθηκε με 11-6 (στο 5′) έχοντας 3/5 τρίποντα. Ο Άρης αν και είχε 1/7 τρίποντα ήταν πίσω με μόλις 16-12 (στο 8′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 22-12 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν 9 ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη βελτιώθηκε, αλλά η διαφορά μειώθηκε στο ήμισυ (31-26 στο 18′) με τον Γκούντουϊν να έχει 10 πόντους. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 33-26 και τον Ιωνικό να διατηρεί μία καλή διαφορά για το δεύτερο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Άρη να κάνει επιμέρους σκορ 18-11 με πρωταγωνιστή τον Νότε (15 π.) και να ισοφαρίζει σε 44-44 (στο 27′), ενώ στο 29ο λεπτό πέρασε και μπροστά με 48-46. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με το ισόπαλο 51-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης συνέχισε την κυριαρχία του και με νέο επιμέρους σκορ 12-6 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +6 (63-57 στο 34ο λεπτό) έχοντας 8/22 τρίποντα και 16 κλεψίματα! Oι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με εκπληκτικό σερί 17-0 προσπέρασαν με 74-63 στο 37ο λεπτό και έγιναν το φαβορί για τη νίκη.

Στο 1:45 Μήτρου-Λονγκ και Τολιόπουλος μείωσαν σε 76-73 και έκαναν “θρίλερ” το ματς, ενώ και πάλι ο Έλληνας γκαρντ με τρίποντο διαμόρφωσε το 78-76 στο 1:20!

Ο Ντόκινς μετά από επιθετικό ριμπάουντ στα 50” με 1/2 βολές έκανε το σκορ 79-76 και ο Μήτρου-Λονγκ στα 45′‘ με 1/2 βολές έφερε τη διαφορά στο 79-77. Ο Τολιόπουλος αστόχησε σε τρίποντο, όμως ο Αρσενόπουλος στα 31” έκανε λάθος και ο γκαρντ του Άρη με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 79-79!

Ένα επιθετικό φάουλ του Αρσενόπουλου έφερε την κατοχή στον Άρη στα 9” και το ματς στην παράταση μετά το άστοχο τρίποντο του Τολιόπουλου.

Τολιόπουλος και Μήτρου-Λονγκ έφεραν επιμέρους σκορ 17-2 για τον Άρη και τον έβαλαν μπροστά με 96-81 στο 43ο λεπτό και τον έχρισαν φαβορί για τη νίκη. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και οι κίτρινοι πήραν το μεγάλο διπλό με 97-90.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 33-26, 51-51, 79-79.