Super League 2 : Εντυπωσιακός ο Απόλλων Πόντου στην Ηγουμενίτσα, πήρε βαθμολογική “ανάσα”

Σπουδαία νίκη του Απόλλωνα Πόντου στην Ηγουμενίτσα, που του φέρνει στην 11η θέση με 6 βαθμούς.

Από την άλλη πλευρά, ο Θεσπρωτός δεν κατάφερε ούτε σήμερα να φτάσει στην πρώτη του νίκη μετά από 6 αγωνιστικές.

Να σημειωθεί πως για λόγους υγείας ο Χουάν Ραμόν Ρότσα δεν κάθισε στον πάγκο της ομάδας και χρέη προπονητή ανέλαβε ο βοηθός του, Κώστας Τζίνης.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μπελεβώνης βρέθηκε “φάτσα” με το 0-1 αλλά ο Τσιμοπουλος σταμάτησε το πλασέ του. Ο Θεσπρωτός απάντησε στις μεγάλες ευκαιρίες με τον Μπονίγια στο 14′, να μην καταφέρνει να νικήσει τον Πίτκα από ιδανική θέση μετά από ωραία προσπάθεια του Πέρεζ.

Ο Κωστίκα στο 27′ με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή δεν άφησε περιθώρια στον Τσιμόπουλο να αντιδράσει, για το 0-1 του Απόλλωνα. Δύο λεπτά αργότερα ο Θεσπρωτός έφερε το παιχνίδι στα ίσια με κεφαλιά του Μπονίγια έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Κωνσταντίνου.

Η χαρά του Θεσπρωτού δεν κράτησε πολύ, καθώς ο Λαμπίρης με σουτ (34′) μέσα από την περιοχή παραβίασε για δεύτερη φορά την εστία των γηπεδούχων. Ο Εσάλο στο 40′ μόλις τρία λεπτά εκμεταλλεύτηκε τη νέα αδράνεια στην “κιτρινόμαυρη” άμυνα, μετά την είσοδο του στο ματς με δυνατό σουτ έγραψε με ωραίο σουτ το 1-3 για τον Απόλλωνα.

Στο 56′ οι κιτρινόμαυροι πραγματοποίησαν τριπλή αλλαγή σε μια προσπάθεια να αλλάξουν τη ροή του αγώνα, και στο 60′ ο Θεσπρωτός έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία να ξαναμπεί στο ματς αλλά οι Οικονομίκος και Μπονίγια δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν εύστοχα τις προσπάθειές τους.

Ο Οικονομίκος στο 72′ νικήθηκε εκ νέου σε τετ-α-τετ από τον Πίτκα στην πιο μεγάλη ευκαιρία του Θεσπρωτού στο β’ μέρος.

Με σκόρερ τον Τρομπούκη με πλασέ στο 85′ μετά από ασίστ του Ρούσση, έδωσε ξανά ελπίδες στην ομάδα του ενόψει του φινάλε. Ο Χατζάκος στο 89′ απώλεσε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία με κοντινό σουτ να κάνει το 3-3. Ο Ντόντης στο 94 είχε την τελευταία ευκαιρία του ματς για τον Θεσπρωτό αλλά η κεφαλιά του κατέληξε στα χέρια του Πίτκα.

δείτε φωτογραφίες στο theball.gr

Θεσπρωτός (Κώστας Τζίνης): Τσιμόπουλος, Ντόντης, Μαρτίνεζ, Ρίζος, Τρομπούκης, Μίγγος (56′ Ρούσης), Πέρεζ (74′ Χατζάκος), Μπίκας (56′ Πανταζέλος), Δρίτσας, Κωνσταντίνου (56′ Οικονομίκος), Μπονίγια (74′ Αδαμάκης)

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Αμαραντίδης, Ντιαλόσι, Μουμίν, Καλαϊτζίδης, Νασέρ, Καλογέρης, Λαμπίρης (55′ Δαλιανόπουλος), Σαμπανίδης (77′ Μαλουμαντσοκό), Κωστίκας, Μπελεβώνης (37′ Εσαλό).