Super League 2 : Επιστροφή στις νίκες παρά τις…αναταράξεις για τη Νίκη Βόλου

Στα “τρίποντα” επέστρεψε η Νίκη κερδίζοντας εύκολα τον Διαγόρα 3-0, παρά τα γεγονότα που προέκυψαν με την επιθυμία του Αλέκου Βοσνιάδη να αποχωρήσει από τον πάγκο.

Οι “κυανόλευκοι” ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πήραν δίκαια τη νίκη απέναντι σε μία ομάδα που φάνηκε απειλητική μόνο στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους. Το σκορ για τη Νίκη άνοιξε ο Κάσσος στο 21′, με τον επιθετικό της βολιώτικης ομάδας να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του αλλά και τα προσωπικά του στο 29′. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Μιλούνοβιτς στο 88′.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, η Νίκη επέβαλε τον ρυθμό της και στο 9’ δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή της. Ο Μιράντα γέμισε στην καρδιά της περιοχής με φάουλ, πιο ψηλά απ’ όλους ο Κάσσος, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ στην κεφαλιά που επιχείρησε. Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ που επιχείρησε ο Κυριακίδης από μακρινή απόσταση στο 14’.

Στο 21’ η Νίκη άνοιξε το σκορ. Ο Τοπαλίδης εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μανιώτη, πάτησε περιοχή, την κατάλληλη στιγμή σέρβιρε στον Κάσσο που με πλασέ έγραψε το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 2-0, όμως το πλασέ του Γαβρηιλίδη από το ύψος της μικρής περιοχής, πέρασε άουτ. Τελικά το 2-0 ήρθε στο 29’ με σκόρερ και πάλι τον Κάσσο. Ο επιθετικός της Νίκης εκμεταλλεύτηκε την βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Δημητρίου, και αφού πέρασε την μπάλα πάνω από τον πορτιέρε του Διαγόρα, στη συνέχεια πλάσαρε στην κενή εστία.

Πριν ακόμη κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Διαγόρας απείλησε με μείωση του σκορ, με το διαγώνιο σουτ του Αντεσίνα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπάγιτς, στο 32’. Στο 38’ η Νίκη ζήτησε πέναλτι όμως ο διαιτητής στο χέρι του Μανιώτη, έδειξε «παίζετε». Μ’ ένα σουτ του Μιράντα στο 45’ ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Με πολλή ενέργεια και διάθεση μπήκε ο Διαγόρας στο δεύτερο ημίχρονο, μεταφέροντας τη δράση στα καρέ του Μπάγιτς. Παρά την πρωτοβουλία των κινήσεων από τους φιλοξενούμενους, η πρώτη καλή στιγμή της επανάληψης ήταν για τη Νίκη. Συγκεκριμένα στο 49’, ο Μιράντα εκτέλεσε συρτά το φάουλ, ο Γαβρηιλίδης προσπάθησε για την προβολή, όμως ο Γαλάνης διάβασε τη φάση και έδιωξε σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο για τους γηπεδούχους. Στο 55’ η πίεση του Διαγόρα απέφερε την πρώτη ευκαιρία για να ξαναμπεί στο σκορ. Ο Μαγκάκης έσπασε την μπάλα από θέση μέσα δεξιά, με το σουτ του Λαιουέλ να περνά ψηλά άουτ. Τρία λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν και πάλι όταν ο Αντεσίνα μετά από κόντρα βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Μπάγιτς, όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο και εξουδετερώθηκε εύκολα από τον πορτιέρε της Νίκης.

Ο Μέτσε που είχε περάσει στη θέση του Γαβρηιλίδη λίγο έλειψε να πετύχει ένα εντυπωσιακό τέρμα, όμως το σουτ που επιχείρησε στο 65’ από μακρινή απόσταση, πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γαλάνη. Η Νίκη έχοντας ανακτήσει πλήρως τον έλεγχο του αγώνα απείλησε με τρίτο τέρμα στο 77’ όταν το σουτ του Σιαφά από το ύψος της περιοχής εξουδετέρωσε ο Γαλάνης. Στο 88’ οι γηπεδούχοι σφράγισαν τη νίκη με τον Μιλούνοβιτς. Ο Σιαφά εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Γαλάνη, γύρισε παράλληλα προς την εστία, με τον Σέρβο επιθετικό να γράφει το 3-0 με προβολή από κοντά.

Νίκη Βόλου (Αλέκος Βοσνιάδης) : Μπάγιτς, Τοπαλίδης (85’ Μιλούνοβιτς), Ανδρέου Γρομητσάρης, Κάσσος, Παναγιωτίδης (85’ Μπάλλας), Γαβρηιλίδης (60’ Μέτσε), Κυριακίδης, Σιαφά, Μιράντα (55’ λ.τρ. Τσουκαλάς), Δημητρίου

Διαγόρας Ρόδου (Πάρης Ανδράλας) : Γαλάνης, Μαγκάκης, Πετράκης, Τάτσης, Μανιώτης, Παπαϊωάννου, Καραμάνης, Παραστατίδης (46’ Βουργουτζής), Τσιαντούλας (46’ Μπούμπας), Λαϊουέλ, Αντεσίνα