Σπουδαία ανατροπή και μικρό βήμα πρόκρισης για τα κορίτσια του ΠΑΟΚ (photos)

Με σπουδαία ανατροπή, ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Μπρνο, από την Τσεχία, με 3-2 σετ, στον πρώτο αγώνας της φάσης των «32» του CEV Women’s Cup.

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Πολυνοπούλου, Κρολ, Στράντζαλη, Βεργίδου, Κάφρεϊ, Μπλάνκο και λίμπερο την Ξανθοπούλου.

Στο πρώτο ο ΠΑΟΚ εμφάνισε δύο πρόσωπα. Στην αρχή οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, και παίρνοντας μπάλες από τις Κάφρεϊ και Στράντζαλη, δημιούργησαν ένα μικρό προβάδισμα, 4-2, το οποίο με ένα σερί 3-0 επέκτεινα περισσότερο, 7-2. Με την Βεργίδου να βάζει και τις κεντρικές στο παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει το προβάδισμα μέχρι και το 12-9. Σ’ εκείνο το σημείο όμως, ο ΠΑΟΚ εμφάνισε το κακό του πρόσωπο. Με πρόβλημα στην υποδοχή και στα τελειώματα των φάσεων, επέτρεψε στην Μπρνο να ισοφαρίσει, 13-13. Οι Τσέχες πίεσαν περισσότερο την υποδοχή του Δικεφάλου με την Μπουκόφσκα, κάνοντας ένα μεγάλο 0-9 σερί, 13-22. Με την ψυχολογία υπέρ της, η Μπρνο έκανε με 14-25 το 0-1.

Στο δεύτερο σετ ο Φενόλιο πέρασε στο παιχνίδι την Κλέπκου αντί της Κάφρεϊ, προκειμένου να… συμμαζέψει την κακή υποδοχή του πρώτου σετ. Κάτι τέτοιο όμως δεν λειτούργησε, καθώς ο ΠΑΟΚ εμφάνισε τεράστια θέματα στην υποδοχή του απ’ όλα τα σερβίς των Τσέχων, κάτι το οποίο δημιούργησε πρόβλημα και στα τελειώματα των επιθέσεων. Με αρχή το 9-14, η Μπρνο αύξανε όλο και περισσότερο την διαφορά, την οποία έφτασε σε κομβικό σημείο στους επτά, 14-21. Ο Δικέφαλος δεν εμφανίστηκε σε κανένα σημείο του δεύτερου σετ, χάνοντας το με 15-25, 0-2.

Με πιο… καθαρό μυαλό στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ παρουσίασε το καλό του πρόσωπο από την αρχή μέχρι το τέλος. Με καλό μπλοκ και… ζεστή Κρολ, ο Δικέφαλος πήρε από νωρίς προβάδισμα, 6-2, το οποίο ωστόσο οι Τσέχες ισοφάρισαν, 7-7. Ο Δικέφαλος μην χάνοντας την ψυχραιμία του, πήρε και πάλι τα… ηνία του σετ, δημιουργώντας νέο προβάδισμα, 12-8. Με επιθετικές πρωταγωνίστριες της Μπλάνκο και Κρολ, ο ΠΑΟΚ πήρε θέση ισχύος σε κομβικό σημείο, 16-12, μεταφέροντας το άγχος στις Τσέχες. Με ψυχολογία και σοβαρότητα, οι «ασπρόμαυρες» δεν επέτρεψαν στην Μπρνο να πάρει κάτι περισσότερο στο τρίτο σετ, από το τελικό 25-22, το οποίο διαμόρφωσε ο Κρολ, κάνοντας το 1-2.

Αφεντικό ήταν ο ΠΑΟΚ στο τέταρτο σετ, παίρνοντας από νωρίς σημαντικό προβάδισμα, με την Μπλάνκο να είναι ασταμάτητη, 8-3. Στο ίδιο τέμπο συνέχισε ο Δικέφαλος, επιβάλλοντας πλήρως τον ρυθμό του, με τις Τσέχες να μην μπορούν να ακολουθήσουν σε κανένα σημείο του τέταρτου σετ, 16-7. Με την Μπρνο να έχει παραδοθεί στις… ορέξεις του ΠΑΟΚ, το τέταρτο σετ ολοκληρώθηκε στο 25-10, 2-2, με τη νίκη να οδηγείται στο τάι-μπρέικ.

Συναρπαστική ήταν η εξέλιξη του τάι-μπρέικ, με την Μπρνο να ξεκινάει με 0-2, και τον ΠΑΟΚ χάρη σε άσσους της Κάφρεϊ, να γυρίζει το… σκηνικό, 3-2. Η Μπρνο μπορεί να βρήκε τον τρόπο να ανατρέψει το σκορ, 4-5, ωστόσο ο Δικέφαλος με… καυτή την Κρολ έκανε νέα ανατροπή, 7-6, επεκτείνοντας μάλιστα το σκορ χάρη και στην Κάφρεϊ, 11-7. Βγάζοντας αντίδραση, η Μπρνο έκανε ένα σερί 0-3, μειώνοντας στον πόντο, 11-10, ωστόσο με τρομερή Ξανθοπούλου αμυντικά, και Κρολ-Κάφρεϊ επιθετικά, ο Δικέφαλος πήρε σκορ ασφαλείας, 13-10. Οι «ασπρόμαυρες» έκαναν το τελικό 3-2 με το τάι-μπρέικ να ολοκληρώνεται με 15-11.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου και ώρα 16:00, κόντρα στην ΑΟ Θήρας, στο PAOK Sports Arena, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.