Super League 2 : Επιστροφή στις νίκες για τον ΟΦΙ, 3-2 την ΑΕΚ Β

Ένας εξαιρετικός ΟΦ Ιεράπετρας κέρδισε πολύ πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ τη δεύτερη ομάδα της ΑΕΚ.

Η ομάδα του Άγγελου Διγκόζη ήταν καταιγιστική και εκτός των τριών τερμάτων, είχε δύο δοκάρια, έχασε σωρεία ευκαιριών και μάλιστα στο τέλος λίγο έλειψε να ισοφαριστεί!

Αυτή ήταν η 4η νίκη για τους Κρητικούς, η 3η στο Βουζουνεράκειο.

Οι γηπεδούχοι στο 2′ κέρδισαν πέναλτι για ανατροπή του Τσορνομάζ από τον Κάτσικα, όμως ο Αντερέγκεν έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Παρόλα αυτά 5 λεπτά αργότερα ήρθε το 1-0 από σέντρα του Μούλερ και κεφαλιά του Βουό. Η φιλοξενούμενη έφερε το παιχνίδι στα ίσα στο 42′ με κεφαλιά του Κοσίδη από κόρνερ του Παρρά.

Παρά το γκολ που δέχτηκε ο ΟΦΙ σε καθοριστικό σημείο, μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 54′ ο Βουό σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα με κεφαλιά. Προηγήθηκε σέντρα του Καραγιάννη και λάθος απόκρουση του Χατζηεμμανουήλ. Από σέντρα του Μηλιώτη και σουτ του Αντερέγκεν ήρθε το 3-1 για τον ΟΦΗ στο 63′.

Η ΑΕΚ ανέβηκε για να μπει ξανά στο ματς, στο 67′ έχασε μεγάλη ευκαιρία σε τετ α τετ του Αποστόλη Χριστόπουλου και στο 78′ μείωσε σε 3-2 με κεφαλιά του Κοσίδη από σέντρα του Παρρά. Στο 83′ βρήκε δίχτυα ο Χατζηκυριάκος, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

ΟΦ Ιεράπετρας (Άγγελος Διγκόζης) : Κυρίτσης, Καραγιάννης, Ίτσιος, Στάμου, Ντέτλερ, Τσορνομάζ, Κατάλντι (90’+2′ Καλλιτσουνάκης), Μηλιώτης (85′ Κόλα), Μούλερ, Αντερέγκεν, Βουό (79′ Καζάου).

ΑΕΚ Β (Σωκράτης Οφρυδόπουλος) : Χατζηεμμανουήλ, Χριστοφιλόπουλος (62′ Δημητρίου), Ντάικο, Κάτσικας, Παρράς, Μουστακόπουλος, Κορομηλάς (73′ Τρούμπουλος), Γεωργέας (62′ Χατζηκυριάκος), Πάπα (37′ λ.τρ. Γκολφίνος), Απ. Χριστόπουλος, Κοσίδης.