Volley League : Εύκολο τρίποντο για τον Παναθηναϊκό στη Σκύδρα

Με κυριαρχική εμφάνιση πέρασε από την Σκύδρα ο Παναθηναϊκός, ο οποίος νίκησε με 3-0 σετ τον Αριστοτέλη, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Volley League.

Η έναρξη του αγώνα βρήκε το Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να αντιδρούν άμεσα και προσωρινά να βρίσκονται στο +2 (6-4). Οι «πράσινοι» έβγαλα αντίδραση και πήραν… αέρα τριών πόντων (7-10), με την ομάδα της Σκύδρας να ισοφαρίζει στη συνέχεια (11-11).

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, για ακόμη μία φορά στο βρέθηκε σε θέση οδηγού στο σετ, φτάνοντας στο +3 (17-20), πέντε πόντους πριν την κατάκτηση του σετ. Ο Αριστοτέλης Σκύδρας, μείωσε στον πόντο (19-20), όμως ο Παναθηναϊκός απέκτησε προβάδισμα τριών πόντων ξανά (21-24) και έκανε το 1-0 στα σετ με σκορ 21-25.

Στο δεύτερο σετ, οι νταμπλούχοι Ελλάδας εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι και πολύ βελτιωμένη στο μπλοκ. Εξ’ αρχής οι «πράσινοι» απέκτησαν προβάδισμα ασφαλείας (4-11), αναγκάζοντας τον προπονητής των γηπεδούχων να πάρει γρήγορα τα δύο time outs που δικαιούταν. Η διαφορά των επτά πόντων διατηρήθηκε μέχρι το τέλος για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος διπλασίασε τα σετ του (2-0) με σκορ 25-18.

Στο τρίτο σετ η ομάδα της Σκύδρας προσπάθησε να βγάλει αντίδραση κόντρα στον πολύ ανεβασμένο Παναθηναϊκό. Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στο σκορ, φτάνοντας στα μέσα του σετ σε απόσταση τριών πόντο (15-12) από τους φιλοξενούμενους. Ο Παναθηναϊκός, σε εκείνο το χρονικό σημείο, με ένα επιθετικό σερί έφερε το παιχνίδι στα ίσα (15-15), με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται το προβάδισμα.

Τέλος, ένα… ξέσπασμα του Φερνάντο Ερνάντες από τη θέση του σερβίς έφερε το Παναθηναϊκό στο +2 (19-21), δίνοντας έτσι το έναυσμα στους συμπαίκτες του για την κατάκτηση του τρίτου σετ με σκορ 25-21 για το τελικό 3-0 σετ.

Τα σετ: 21-25, 18-25, 21-25