Super League 2 : Ντεμπούτο με…Νίκη ο Ελευθερόπουλος, 1-0 τον Ηρακλή Λάρισας

Το πρώτο εκτός έδρας τρίποντο στο πρωτάθλημα κατέκτησε η Νίκη Βόλου, κερδίζοντας τον Ηρακλή Λάρισας με 1-0. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Πασχάλης Κάσσος στο 20’.

Όπως αναφέρει το Goalpost, η ομάδα της Μαγνησίας ήταν κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο της έλειψε το καθαρό μυαλό στην τελική ενέργεια με αποτέλεσμα να αγχωθεί στο τέλος, δίνοντας δικαιώματα στους γηπεδούχους.

Με τη Νίκη να επιβάλλει τον ρυθμό της από το πρώτο λεπτό, άρχισε το ματς στο AEL FC ARENA. Η δράση ήταν συνεχώς στο μισό των γηπεδούχων και στο 7’ οι Βολιώτες απείλησαν με τον Δημητρίου, όμως το σουτ που επιχείρησε μετά από ωραίο στρώσιμο του Παναγιωτίδη, κατέληξε άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι επισκέφτηκαν και πάλι απειλητικά τα καρέ του Παπαγιάννη. Ο Δημητρίου γέμισε στην περιοχή, ο Παναγιωτίδης έστρωσε με το στήθος στον Σιαφά, όμως επιθετικός της Νίκης δεν πρόλαβε να σουτάρει από το ύψος της μικρής περιοχής, με τους αμυντικούς του Ηρακλή να διώχνουν.

Στο 10’ η Νίκη σκόραρε όμως ο πρώτος βοηθός υπέδειξε τον Κάσσο σε θέση οφσάιντ. Στο 20’ ο Κάσσος σκόραρε ξανά, αυτή τη φορά ο βοηθός δεν σήκωσε σημαία και η Νίκη έγραψε το 0-1. Ενώ όλοι περίμεναν γέμισμα στο φάουλ του Κυριακίδη, αυτός πέρασε συρτά την μπάλα στον Κάσσο, αυτός γύρισε και σούταρε, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Παπαγιάννη.

Η Νίκη συνέχισε να πιέζει θέλοντας να τελειώσει από νωρίς το παιχνίδι. Στο 27’ Ο Κάσσος έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Μιλούνοβιτς προσπάθησε για το ανάποδο “ψαλιδάκι”, η μπάλα στρώθηκε στον Τσουκαλά, όμως το σουτ που επιχείρησε στην κίνηση πέρασε παράλληλα με την εστία.

Με τους φιλοξενούμενους να σφυροκοπούν την αντίπαλη εστία αλλά να μην μπορούν να κάνουν την τελική ενέργεια ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο

Με τη Νίκη να θέλει να «κλειδώσει» το τρίποντο και τους γηπεδούχους να θέλουν να σκοράρουν για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα και να πάρουν κάτι από το παιχνίδι, μπήκαν οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Νίκη απείλησε στο 48’ με τον Σιαφά και από ‘κει και πέρα ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα. Έπρεπε να περάσουν 20 λεπτά για να νιώσει πίεση η άμυνα των γηπεδούχων και αυτό έγινε με στατική φάση. Ο Μέτσε γέμισε στην περιοχή με φάουλ από τα δεξιά, ο Δημητρίου πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Παπαγιάννη.

Στο 71’ η Νίκη άγγιξε το 0-2 όταν ο Μέτσε με φάουλ από τον άξονα γέμισε στην περιοχή, με τον Γαβριηλίδη να κάνει το σουτ στην κίνηση από πλάγια θέση και τον Παπαγιάννη να σώζει.

Από ‘κει και πέρα ο Ηρακλής Λάρισας θέλησε να εκμεταλλευτεί το «εύθραυστο» 0-1 και να διεκδικήσει τις πιθανότητές του, αγχώνοντας αμυντικά τους “κυανόλευκους”.

Ηρακλής Λάρισας (Παναγιώτης Διλμπέρης): Παπαγιάννης, Λαγωνίδης, Αλτάνης (46’ Μπάτροβιτς), Γκαλίτσιος (70’ Τασιουλής), Μπαλαμώτης (70’ Γκουγκούδης), Μπάμης, Χριστίδης (46’ Καμπέρης), Δοδοντσάκης, Τσιμίκας, Λεσάι, Ευθυμιάδης (46’ Συρεγγέλας)

Νίκη Βόλου (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Μπάγιτς, Τοπαλίδης, Δημητρίου, Γρομητσάρης, Δεληζήσης, Κυριακίδης, Παναγιωτίδης, (61’ Μέτσε) Τσουκαλάς, Μιλούνοβιτς, Κάσσος, Σιαφά (84’ Τζιώρας)