Super League 2 : “Έσπασε το ρόδι” ο Αλμωπός και ανέβηκε βαθμολογικά (photos)

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Super League 2 πέτυχε ο Αλμωπός Αριδαίας, ο οποίος επικράτησε με σκορ 0-1 του Απόλλωνα Πόντου, στο Δημοτικό Στάδιο Πολυκάστρου, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά χωρίς την μεγάλη ευκαιρία. Όλα άλλαξαν στο 28’ εκεί όπου ο αρχηγός των κυανόλευκων Ραφαήλ Πέττας, με εξαιρετικό πλασέ έξω από την μεγάλη περιοχή έκανε το 0-1, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου, αφού μετέπειτα δεν υπήρχε κάτι αξιόλογο από καμιά ομάδα.

Στο δεύτερο μισό η ομάδα του Γιώργου Τυριακίδη αμύνθηκε υποδειγματικά, κλείνοντας όλους τους χώρους προς την εστία του Ντόκιτς και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα κράτησε το 0-1 ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρηση, πανηγυρίζοντας έξαλλα την πρώτη της νίκη για φέτος.

δείτε φωτογραφίες στο Aridaia365

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Δαλιανόπουλος (61′ Σαμπανίδης), Μουμίν, Καλαϊτζίδης (70′ Μαλουμαντσόκο), Αμπούντου, Κωστίκα, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Τζαλόσι, Λαμπίρης (66΄Μπελεβώνης), Εσαλό(61′ Αραβίδης).

Αλμωπός Αριδαίας (Γιώργος Τυριακιδης): Ντόκιτς, Μανωλάκης, Σουλιώτης, Σέχου, Τσιμπούκας, Κολλαράς, Έππας (87′ Ασλαμπάλογλου), Κέρθι, Πέττας (75′ Πέλκας), Γιουκούδης (75′ Παπαδόπουλος), Ρίβας (55′ Τσιπούρας).