Super League : Με το δεξί η επιστροφή στη δράση για τον ΠΑΟΚ

Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στη δράση για το πρωτάθλημα της Super League o ΠΑΟΚ.

Ο “δικέφαλος”, με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, πήρε τη νίκη στο Αγρίνιο και απολαμβάνει τη…μοναξιά της τρίτης θέσης, τέσσερις βαθμούς λιγότερους από τη δεύτερη ΑΕΚ. Τραυματίστηκε ξανά ο Ελ Καντουρί και αντικαταστάθηκε.

Η ομάδα του Αγρινίου που διαμαρτυρήθηκε για φάουλ πριν το πρώτο γκολ του Ολιβέιρα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους είχε τις ευκαιρίες της στο δεύτερο 45λέπτο για να ισοφαρίσει αλλά δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα να μείνει το 2-0 και ο ΠΑΟΚ να πάρει το τρίποντο.

Το ματς ξεκίνησε με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να ασκεί ασφυκτική πίεση στα «καναρίνια». Οι φιλοξενούμενοι έμεναν ψηλά, πρέσαραν την πρώτη μπάλα, βρήκαν ένα καλό σουτ με τον Κωνσταντέλια και έλεγχαν το ματς.

Οι γηπεδούχοι είχαν μία αντεπίθεση με προϋποθέσεις που δεν εκμεταλλεύτηκαν (στο 6′ με τον Νταγκό), όμως ως επί το πλείστων ο αγώνας παίζονταν στο μισό του Παναιτωλικού. Ο ΠΑΟΚ μάλιστα βρήκε δίχτυα στο 14′ με τον Νάρεϊ ύστερα από ωραία κάθετη του Ολιβέιρα, ωστόσο μετά από εξέταση στο VAR το τέρμα ακυρώθηκε για οφ σάιντ του σκόρερ.

Λίγο αργότερα οι Θεσσαλονικείς κλήθηκαν να αναδιαμορφώσουν τα πλάνα τους καθώς ο Ελ Καντουρί τραυματίστηκε και με την είσοδο του Ζίβκοβιτς ο Σέρβος πήγε στα άκρα και ο Κωνσταντέλιας στο «10». Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει την κατοχή, όμως ο Παναιτωλικός κρατούσε κοντά τις γραμμές του παρότι ήταν σχετικά ψηλά και οδηγηθήκαμε σε σετ παχνίδι. Ο Παναιτωλικός έπαιζε κυρίως από τα δεξιά με Νταγκό, Λιάβα ωστόσο μέχρι το 35′ δεν είχαμε φάση.

Τότε ο Σάστρε με ωραία έμπνευση έπαιξε για τον Ολιβέιρα που με τη σειρά του έκανε «σεντερφορίσια» κίνηση και τελείωμα, όμως ο Ανέστης έπεσε και έδιωξε και αμέσως μετά μπλόκαρε το σουτ του Κωνσταντέλια που πήρε το «ριμπάουντ». Ομορφη η ενέργεια του Πορτογάλου στράικερ, σνάλογη και η επέμβαση του Ελληνα πορτιέρε που κράτησε το «μηδέν». Ο ΠΑΟΚ «άγγιξε» το γκολ και έμενε ψηλά, αλλά ο γκολκίπερ των «κυανοκίτρινων» είπε και στο 39′ «όχι» στον Νάρει σε εξέλιξη στατικής φάσης, όπως και στο σουτ του Ζίβκοβιτς στο 41′. Οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο 10λεπτο πριν την ανάπαυλα πίεσαν, έβγαλαν ευκαιρίες, όμως ο 31χρονος τερματοφύλακας είχε «απαντήσεις» σε όλες τις απόπειρές τους να του βάλουν «δύσκολα».

Ωστόσο τα πάντα άλλαξαν στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, όταν σε φάουλ/γέμισμα του Νάρεϊ ο Ολιβέιρα σκόραρε με κεφαλιά, σε μία φάση όμως όπου οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για σπρώξιμο/φάουλ του Αουγκούστο στον Κολοβό πριν την εκτέλεση.

Τα «αίματα άναψαν», το VAR έδειξε σέντρα (δεν μπορούσε να επέμβει ούτως ή άλλως) και έτσι ο ΠΑΟΚ πήγε στην ανάπαυλα με 1-0 υπέρ του.

Σέντρα στο δεύτερο μισό, ο ΠΑΟΚ απείλησε με τους Αουγκούστο, Ολιβέιρα, η περίπτωση του δεύτερου ήταν «καθαρή» φάση, ο αγώνας είχε ρυθμό και αυτό οφείλονταν και στη διάθεση του Παναιτωλικού να βγει μπροστά. Μάλιστα οι γηπεδούχοι απώλεσαν στο 57′ μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσουν όταν ο Ντίας «έκοψε» για τον Μάρτενσον που πλάσαρε στην κίνηση, ο Κοτάρσκι απέκρουσε και ο Καρέλης μόνος στο δεύτερο δοκάρι δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το «ριμπάουντ» που πήρε. Λίγο αργότερα ο Κωνσταντέλιας έκανε δύο «κολλητές» τελικές από θέση φορ και η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω.

Κάτι που φάνηκε (και) στο 61′ όταν ο ΠΑΟΚ βγήκε στο τρανζίσιον αλλά ο Λιάβας ανέκοψε τον Ζίβκοβιτς και στην «κόντρα» των γηπεδούχων ο Νταγκό έπαιξε κάθετα για τον Καρέλη όμως ο Κοτάρσκι βγήκε και μπλόκαρε. Η αναμέτρηση απέκτησε «τρελό» ρυθμό και μάλιστα ο Λουτσέσκου ζήταγε από τους παίκτες του να ηρεμήσουν το παιχνίδι τους, αφού υπήρχαν στιγμές που ο Κωνσταντέλιας γύρναγε ως «6άρι» και κάλυπτε!

Κάπου εκεί έφτασε η στιγμή για τον Αναστασίου ώστε να ρισκάρει και άλλο. Με την είσοδο του Σενγκέλια ο Παναιτωλικός «γύρισε» σε ένα 4-1-4-1 με τον Γεωργιανό και τον Νταγκό στα άκρα, ενώ Κολοβός, Ντίας ήταν στον άξονα και μπροστά από τον Φλόρες. Οι Κολοβός και Νάρεϊ είχαν από εκεί και πέρα ένα (καλό) σουτ για γηπεδούχους και φιλοξενουμένους αντίστοιχα, ο αγώνας είχε σασπένς και φτάσαμε στο 80′.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο είχαμε εκατέρωθεν αλλαγές προσώπων, αφού για τον Παναιτωλικό μπήκαν Ζοάο Πέδρο, Ξενιτίδης και για τον ΠΑΟΚ ο Μουργκ. Οι γηπεδούχοι προχώρησαν σε ορισμένα γεμίσματα χωρίς όμως αποτέλεσμα και ο αγώνας «τελείωσε» στο 86′.

Τότε ο Αουγκούστο έκλεψε από τον Κολοβό, έπαιξε με τον Ζίβκοβιτς που τον έβγαλε τετ α τετ με τον Ανέστη και ο Βραζιλιάνος πλάσαρε εύστοχα για το 0-2.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου) : Ανέστης, Χουχούμης, Λιάβας, Μλάντεν, Λάρσον, Φλόρες, Μάρτενσον (65′ Σενγκέλια), Κολοβός, Νταγκό, Ντίαζ (81′ Ξενίδης), Καρέλης (81′ Πέδρο Σίλβα)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Κοτάρσκι, Ράφα Σοάρες (88′ Βιερίνια), Σάστρε, Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Σβαμπ (89′ λ.τ. Ντάντας), Αουγκούστο, Κωνσταντέλιας, Νάρεϊ (81′ Μουργκ), Ελ Καντουρί (19′ λ.τ. Ζίφκοβιτς), Ολιβέιρα (89′ Μπράντον)