Basket League : Δύσκολη επικράτηση για τον Παναθηναϊκό, 72-71 το Περιστέρι

Τις εννέα νίκες έφτασε ο Παναθηναϊκός στην Basket League μετά την επικράτησή του με 72-71 επί του Περιστερίου στο ΟΑΚΑ για την 11η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε να προηγείται με 21 πόντους διαφορά αλλά το Περιστέρι κατάφερε να διεκδικήσει τη νίκη στο τελευταίο σουτ όπου αστόχησε ο Μάρκους Ντένμον. Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» που έκαναν 25 λάθη, ο Πάρις Λι με 20 πόντους ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Φρανσίσκο είχε 18.

Σε μονόλογο μετέτρεψε την πρώτη περίοδο της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στο Περιστέρι. Οι «πράσινοι» ξεκινώντας από την άμυνα τους, έβαλαν δύσκολα στους παίκτες του Βασίλη Σπανούλη που δεν έβρισκαν εύκολα λύσεις. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι με καλή κυκλοφορία στην επίθεση και σωστές επιλογές έφτασαν στο τέλος της πρώτης περιόδου να προηγούνται με 15 πόντου διαφορά (23-8), με καλάθι του Λευτέρη Μαντζούκα.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βελτιώσουν τις επιθετικές τους επιδόσεις, ωστόσο ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 20 πόντους διαφορά (39-19) στο 17’ με καλάθι του Νέιτ Ουόλτερς. Με τον Ράντονιτς να μένει ευχαριστημένος από τους παίκτες του η ομάδα του «τριφυλλιού» πήγε στο ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα (46-28).

Η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε για μικρό διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο, εκεί όπου το Περιστέρι έκανε επιμέρους σκορ 13-2 και μείωσε στους επτά στο 25’, μετά από εύστοχο τρίποντο του Αγραβάνη. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και απάντησε στο ξέσπασμα των φιλοξενούμενων, επαναφέροντας τη διαφορά στους 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-44).

Το 16-0 σερί με το οποίο ξεκίνησε το Περιστέρι στο τελευταίο δεκάλεπτο, έδωσε ξανά ενδιαφέρον στην αναμέτρηση αφού μείωσε την απόσταση (65-60) των δύο ομάδων στο 37’. Οι φιλοξενούμενοι δε σταμάτησαν εκεί αφού μετά από ένα λεπτό έφεραν τη διαφορά στους τρεις (68-65) με την πίεση σε όλο το γήπεδο να αποδίδει και στον έναν (70-69) 9,5’’ για το τέλος. Με δύο εύστοχες βολές του Λι και δύο του Φρανσίσκο γράφτηκε το τελικό αποτέλεσμα αφού ο Ντενμον αστόχησε στο τελευταίο σουτ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 46-28, 65-44, 72-71