Basket League : Πήρε τη νίκη «ανάσα» που έψαχνε ο Ιωνικός

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της Basket League ο Ιωνικός καθώς επικράτησε με 78-71 της Καρδίτσας και απομακρύνθηκε από τη ζώνη υποβιβασμού.

Η ομάδα της Νίκαιας πλέον έχει ρεκόρ 3-8 και βρίσκεται δύο νίκες πάνω από τους νεοφώτιστους Θεσσαλούς που ολοκλήρωσαν το πρώτο μισό της σεζόν, στην τελευταία θέση με ρεκόρ 1-10.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με νέους προπονητές στον πάγκο τους καθώς στον μεν Ιωνικό έκανε ντεμπούτο ο Νίκος Λίβανος, στη δε Καρδίτσα, ο Νίκος Παπανικολόπουλος. Οι γηπεδούχοι που έφτασαν να προηγηθούν ακόμη και με 16 πόντους διαφορά είχαν και πάλι κορυφαίο τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη με 23 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ σημαντικές λύσεις έδωσαν οι Λέισι (19 πόντοι) και Νούνιεζ (7 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα).

Για τους Θεσσαλούς που πλησίασαν στον πόντο τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε ο Γκάμπροβσεκ είχε 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, ο Πρίτζετ 14 πόντους ενώ ο Αγραβάνης τελείωσε το παιχνίδι «διπλός» με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν εντυπωσιακά το παιχνίδι καθώς μόλις στο πρώτο τρίλεπτο προηγήθηκαν με 12-2. Η ομάδα της Καρδίτσας όμως με τον Μποχάιμ αντέδρασε μειώνοντας σε 14-13 στο 7′ όμως το επόμενο τρίλεπτο ο Ιωνικός είχε σερί 14-0 κλείνοντας το δεκάλεπτο με 28-13. Το γκολ φάουλ του Νούνιεζ έστειλε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+16 με σκορ 31-15) με τον Ιωνικό να συντηρεί σχεδόν σε όλη την περίοδο το προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 43-32.

Αθηναίου και Αγραβάνης έχτισαν ένα σερί 7-0 για την Καρδίτσα με το οποίο μείωσε σε 52-46 στο 27′ όμως ο Ιωνικός βρήκε λύσεις για να παραμείνει σε απόσταση ασφαλείας (60-49). Ενα νέο 8-0 των φιλοξενούμενων του έφεραν σε απόσταση τριών πόντων (60-57) στο 32′ ενώ στο 36′ ο Γκάμπροβσεκ με βολή και καλάθι μείωσε για την ομάδα του σε 66-65. Ο Λέισι με διαδοχικούς δικούς του πόντους κράτησε τον Ιωνικό μπροστά στο σκορ, ενώ με το καλάθι του στα 44,5” του έδωσε αέρα 5 πόντων (74-69). Στην επόμενη κατοχή ο Νούνιεζ έκανε το κλέψιμο και στην εξέλιξη της φάσης σκόραρε για το 76-69 κλειδώνοντας τη νίκη του Ιωνικού καθώς στα 24” που απέμεναν δεν μπορούσαν να αλλάξουν και πολλά με το φινάλε να βρίσκει νικητές τους Νικαιώτες με 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 43-32, 60-51, 78-71.