Γ Εθνική : Έκανε το…χρέος του στο Γύθειο ο Πανιώνιος και τώρα η Ρόδος

Νικηφόρα πέρασε από το Γύθειο ο Ιστορικός, επικρατώντας με 2-0 του τοπικού Πανγυθεατικού, για την 8η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής.

Η ομάδα του Νίκου Κούστα ήταν εμφανώς ανώτερη από τον αντίπαλο της, πέτυχε δύο τέρματα, είχε δυο δοκάρια και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για να φτάσει πιο άνετα στην επικράτηση.

Ο Πανιώνιος έφτασε τους 17 βαθμούς στον 4ο όμιλο, μετά από οκτώ αγωνιστικές.

Οι “κυανέρυθροι” μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 12ο λεπτό. Μετά από κόρνερ, η μπάλα κατέληξε στον Τσιμπόκα, ο οποίος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η ομάδα του Νίκου Κούστα συνέχισε να πιέζει, με στόχο να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Έχασε αρκετές ευκαιρίες, με σημαντικότερη αυτή του 25′, όταν το κοντινό πλασέ του Γεωργούση σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο 40′ απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Πανιωνίου, με τον Μανωλάκο να μπαίνει στην περιοχή, να κάνει και το σουτ, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα, με τον Ιστορικό να είναι η ομάδα που έλεγχε το ματς και έψαχνε ένα ακόμη γκολ για να κλειδώσει τη νίκη.

Ο Πανιώνιος δημιούργησε και έχασε πολλές ευκαιρίες, με τον Στούπη μάλιστα στο 65′ να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι σε δυνατό σουτ που έκανε. Αυτό ήταν το δεύτερο δοκάρι για τον Ιστορικό, που και στο 70′ λίγο έλειψε να σκοράρει, όμως ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων έδιωξε δύσκολα το φάουλ του Γροντή.

Τρία λεπτά νωρίτερα οι γηπεδούχοι, στην δεύτερη επίσκεψη τους στην περιοχή του Πανιωνίου, έχασαν μια καλή ευκαιρία, με την μπάλα να “γλύφει” την εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού του Αντωνόπουλου.

Τελικά στο 78′ ο Πανιώνιος πήρε αυτό που άξιζε, με τον Πίσπα να σκοράρει και να γράφει το τελικό 2-0 για τον Ιστορικό!