Serie A : Σε…καρδιακούς θα μετατρέψει τους φίλους της η Γιουβέντους, νίκησε πάλι με γκολ στο τέλος! (vid)

Δεν υπάρχει αυτό που κάνει φέτος, που για μια ακόμη φορά σκόραρε στο τέλος και πήρε τη νίκη, συνεχίζοντας το σερί της!

Το γκολ του Ντανίλο στο 86ο λεπτό έκαμψε την αντίσταση της Ουντινέζε, που κρατούσε μέχρι τότε την πολύτιμη ισοπαλία και έτσι η Μεγάλη Κυρία προσπέρασε στη δεύτερη θέση τη Μίλαν, που αγωνίζεται αύριο εντός έδρας με τη Ρόμα.

Ο αγώνας στο κατάμεστο “Άλιαντς Στέιντιουμ” διεξήχθη στη σκιά του χαμού του Τζιανλούκα Βιάλι, με το συγκινητικό γράμμα που διάβασε πριν από τη σέντρα ο Τζιανλούκα Πεσότο με σβηστά τα φώτα να δίνει τον τόνο της βραδιάς.

Οι παίκτες του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι είχαν μια ελαφριά υπεροχή, ανά διαστήματα έκλεισαν τους αντιπάλους τους στο γήπεδό τους και είχαν κι ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, όμως ήταν κατά βάση άστοχοι. Η Ουντινέζε επέλεξε να ποντάρει στην ταχύτητα του Ισαάκ Σακσές, όμως ο Βόιτσιεχ Σέσνι δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Στο 2ο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, οι αλλαγές των δύο προπονητών δεν βοήθησαν, έστω κι αν ο Αλέγκρι είχε στη “φαρέτρα” του τους Φεντερίκο Κιέζα, Λεάντρο Παρέδες και Αρκάντιους Μίλικ. Τη λύση εν τέλει έδωσε ένας αμυντικός, ο Ντανίλο, ο οποίος έπειτα από μία καταπληκτική ενέργεια του Κιέζα έκανε το 1-0 προ κενής εστίας κι έδωσε το “τρίποντο” στη “γηραιά κυρία”.