Super League 2 : “Τσίμπησε” βαθμό στο ΟΑΚΑ ο Απόλλων Πόντου (photos)

Έναν πολύτiμο βαθμό απέσπασε σήμερα στο ΟΑΚΑ ο Απόλλων Πόντου, στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο της Super League 2

Ο Παναθηναϊκός Β παρουσιάστηκε βελτιωμένος αμυντικά αλλά χωρίς λύσεις στο τρίτο μισό του γηπέδου και ήρθε ισόπαλος 0-0 με τον Απόλλωνα Πόντου στο Ολυμπιακό στάδιο, για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος Betsson Super League 2.

Το “τριφύλλι” πίεσε τον αντίπαλό του από το ξεκίνημα, πήρε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να φτάσει σε ένα γρήγορο τέρμα. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Νταμπίζας έκλεψε μέσα στην περιοχή, πάσαρε στον Μπιλάλ, εκείνος σούταρε αλλά ο Πίτκας έδιωξε σε κόρνερ με δυσκολία. Ενώ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ταβάρες, τρία λεπτά αργότερα, κατέληξε στην αγκαλιά του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

Ταβάρες και Μπιλάλ συνεργάστηκαν ωραία στο 24’, με τον πρώτο να σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Πίτκα να μπλοκάρει. Για να ακολουθήσει αμέσως μετά η πρώτη φάση από πλευράς Απόλλωνα με τον Εσαλό να κάνει το σουτ από πλάγια και δεξιά και τον Ξενόπουλο να αποκρούει.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφτασε κοντά στο γκολ στο 32ο λεπτό, όταν ο Κωστίκα σέντραρε από δεξιά και ο Αμαραντίδης έκανε την προβολή στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ο Ανδρικόπουλος έβαλε την προβολή κι έδιωξε σε κόρνερ. Με την ατομική ενέργεια του Σαρδέλη και το σουτ εκτός περιοχής στο 40’, που πέρασε δίπλα από δεξί δοκάρι, να «σφραγίζει» το μέτριο πρώτο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός Β άλλαξε τον σχηματισμό του σε 3-4-2-1 στο δεύτερο ημίχρονο, διατήρησε τον έλεγχο και σταδιακά βελτίωσε την εικόνα του ενώ κατέγραψε την πρώτη του καλή φάση στο 63ο λεπτό. Με τον Κρυπαράκο να γεμίζει από δεξιά, τον Μπιλάλ να παίρνει την κεφαλιά, αλλά την μπάλα να καταλήγει άουτ. Ενώ Βουτσάς και Καρβούνης έπαιξαν το «ένα-δύο» στο όριο της μεγάλης περιοχής, στο 69’, ο δεύτερος επιχείρησε το πλασέ αλλά ήταν άστοχο.

Οι “πράσινοι” έχασαν την μεγαλύτερη τους ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 72’, όταν από πολύ ωραία κάθετη του Φουρτάδο ο Ταβάρες βγήκε απέναντι στον Πίτκα αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει. Ένα μακρινό συρτό σουτ του Βουτσά στο 80ο λεπτό πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Απόλλωνα, ο οποίος πήγε να «κλέψει» το ματς στο 90’, σε μια αντεπίθεση, αλλά το σουτ του Δαλιανόπουλου πέρασε ελάχιστα άουτ.

δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ

Παναθηναϊκός Β (Σωτήρης Αντωνίου) : Ξενόπουλος, Ανδρικόπουλος, Ρόμπι, Σιδεράς, Μαρτίνης (46’ Φουρτάδο), Ταβάρες, Εμπό (82’ Τουρκοχωρίτης), Καραμπάς (62’ Βουτσάς), Σαρδέλης (62’ Καρβούνης), Νταμπίζας (46’ Κρυπαράκος), Μπιλάλ.

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης) : Πίτκας, Μουμίν, Καλαϊτζίδης (85’ Αραβίδης), Αμπουντού, Κωστίκα, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Μπελεβώνης, Ντιαλοσί, Λαμπίρης, Εσαλό (50’ Δαλιανόπουλος).