Volley League : Άνετη νίκη για τον Παναθηναϊκό, 3-0 τον ΟΦΗ

Παίζοντας εξαιρετικά και στα τρία σετ ο Παναθηναϊκός που δείχνει να ανεβάζει στροφές, καθάρισε τον ΟΦΗ σε 75 λεπτά (3-0 σετ) και πάει έτοιμος στη μεγάλη ευρωπαϊκή πρόκληση που έρχεται. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Κόβαρ.

Με φόρα από την κατάκτηση του Super Cup, ο Παναθηναϊκός είχε εύκολο απόγευμα στο κλειστό του Αγίου Θωμά, νικώντας τον ΟΦΗ με 3-0 σετ (25-17, 25-12, 25-21), στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Volley League ανδρών.

Οι «πράσινοι», από την αρχή της αναμέτρησης ήταν κυριαρχικοί κόντρα στους Κρητικούς, έχοντας σε εκπληκτική ημέρα τους Κόβαρ και Ερνάντες. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν άφησε πολλά περιθώρια στους φιλοξενούμενους και σε κάθε σετ, με επί μέρους σερί αποκτούσαν μεγάλη διαφορά, με αποτέλεσμα η κατάκτηση του κάθε σετ να είναι πιο εύκολη.

Πιο συγκεκριμένα, ο Παναθηναϊκός στο πρώτο, οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο +5 (15-10), διευρύνοντας στη συνέχεια το προβάδισμα τους για να έρθει το 1-0 στα σετ με σκορ 25-17. Η επανάληψη ήταν ανάλογη, με τους «πράσινους» να φτάνουν σε διψήφια διαφορά (20-10) και να μην δυσκολεύονται να διπλασιάσουν τα σετ τους με σκορ 25-12.

Τα σετ: 25-17, 25-12, 25-21