Volley League : Εύκολο πέρασμα από την Πολίχνη για τον ΠΑΟΚ

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Volley League ανδρών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Πήγασου Πολίχνης με 0-3, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

Δυναμικά μπήκε στο παρκέ ο ΠΑΟΚ παίρνοντας τρεις συνεχόμενους πόντους, 0-3. Το παιχνίδι ισορρόπησε, με τον Πήγασο να βγάζει αντίδραση, και με τον Μπαρέτο ισοφάρισε, 9-9. Από κει και έπειτα. με μπλοκ και Βαν Ντεν Ντρις, ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα, 11-14, το οποίο συνέχισε να επεκτείνει δείχνοντας απόλυτα σοβαρότητα στο παιχνίδι του, 16-21. Ο Δικέφαλος δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Πήγασο, και με τον Βουλκίδη τελείωσε το σετ με 17-25, 0-1.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του δεύτερου σετ στους πρώτους πόντους, με τους γηπεδούχους να έχουν την ώθηση της έδρας και τον ΠΑΟΚ να ποιοτική υπεροχή, 9-9. Σ’ εκείνο το σημείο ο Δικέφαλος έδειξε το καλό του πρόσωπο, έβγαλε σοβαρότητα, έκοψε στο μπλοκ, τελείωσε τις επιθέσεις, συστατικά τα οποία του έδωσαν το προβάδισμα, 11-18. Επάνω σε αυτό το καλό του διάστημα «έχτισε» ο Δικέφαλος, μην αφήνοντας περιθώρια στον Πήγασο να διεκδικήσει κάτι. Έτσι, ο Κόστα υπέγραψε το 20-25, με τον ΠΑΟΚ να κάνει το 0-2.

Με απόλυτη σοβαρότητα και στόχο να τελειώσει το παιχνίδι δίχως να μπει σε περιπέτειες, ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά και στο τρίτο σετ, με καλή λειτουργία στο μπλοκ και υψηλά ποσοστά στην επίθεση, 3-7. Ο Δικέφαλος με πίεση στην υποδοχή του Πήγασου έβαλε δύσκολα στους φιλοξενούμενους, και σε συνδυασμό με το ώριμο παιχνίδι του Ουόλς αύξανε την διαφορά ολοένα και περισσότερο, 14-18. Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να παίζει σε υψηλό τέμπο, κερδίζοντας το παιχνίδι με 0-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι, το Σάββατο 14 Ιανουαρίου και ώρα 21:30, εντός έδρας, κόντρα στον Παναθηναϊκό, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Volley League ανδρών.