Volley League : Με νίκη ξεκίνησε τη χρονιά ο Φοίνικας Σύρου

Νικηφόρο ξεκίνημα για το 2023 και τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος της Volley League, έκανε ο Φοίνικας Σύρου στην Ορεστιάδα, επικρατώντας 3-0 του Άθλου, σε ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση και σασπένς, που αφιερώθηκε στη μνήμη του σπουδαίου βολεϊμπολίστα, Νίκου Σαμαρά.

Παρότι το ξεκίνημα υπήρξε μουδιασμένο, από τα μισά του πρώτου σετ και για το υπόλοιπο του παιχνιδιού ο Φοίνικας έδειξε συνοχή και μαχητικότητα σε όλες τις θέσεις, αλλά και ψυχραιμία στις κρίσιμες φάσεις, στοιχεία που βελτιώνονταν όσο προχωρούσε η αναμέτρηση, αφήνοντας θετικό πρόσημο στο ντεμπούτο του Αλεξάντερ Σένισιτς στον πάγκο της ομάδας.

Με αυτό το τρίποντο ο Φοίνικας ανεβαίνει στους 17 βαθμούς της κατάταξης, ενώ κάνει το 4×4 και μάλιστα με σκορ 3-0 επί της ακριτικής ομάδας.

Από την άλλη ο μαχητικός Άθλος πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις μέχρι τέλους, φτάνοντας κοντά στην ανατροπή στο τρίτο σετ, στο οποίο έπαιξε με τους νεαρούς Μποζίδη και Τσιουτσιουλούδη, κάτι ωστόσο που δεν κατάφερε, αφού ο Φοίνικας υπήρξε σαρωτικός.

Ο Φοίνικας χρειάστηκε χρόνο για να μπει στο παιχνίδι, ειδικά στην υποδοχή, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι πιέζοντας από το σερβίς. Με τον Ριζόπουλο να ηγείται των προσπαθειών, ο Άθλος προηγήθηκε 6-2, ενώ στην πορεία αύξησε τη διαφορά στο 11-6 και κατόπιν στο 14-8. Με άσσο του Κασαμπαλή έγινε το 16-10, ωστόσο ο Φοίνικας από το σημείο εκείνο ανέβασε στροφές και έτρεξε ένα σερί 3-0 για το 16-13. Η είσοδος του Παπαδόπουλου αντί του Φρομ για την υποδοχή βοήθησε στην άμυνα, ενώ δύο επιθέσεις από Κλίνκενμπεργκ μείωσαν τη διαφορά ακόμα περισσότερο στο 18-16. Η ισοφάριση ήρθε στο 18-18 με άουτ σερβίς του Γκένοφ, ενώ το μπλοκ του Βέλγου ακραίου έφερε τον Φοίνικα για πρώτη φορά μπροστά στο παιχνίδι. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι από εκεί και πέρα και πήγε στην παράταση. Ο Φρομ με τρεις επιθέσεις και κατόπιν ο Μιχάλοβιτς με άλλες τρεις οδήγησαν τον Φοίνικα στην κατάκτηση με 28-26, παρότι προηγήθηκαν τρία set balls του Άθλου.

Το παιχνίδι ήταν πιο ελεύθερο στο δεύτερο σετ και κατ’ επέκταση στο θέαμα από τις δύο ομάδες, με τις εντυπωσιακές άμυνες να χαρίζουν αρκετές φάσεις διαρκείας. Αναφορικά με το σκορ, μετά το 5-5 που ήρθε με pipe του Φρομ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πρόσκαιρα με +2, αλλά η ισοφάριση ήρθε εκ νέου στο 10-10 με τον Τζούριτς. Μετά το 14-14 ο Φοίνικας προσπέρασε και ανάγκασε τους αντιπάλους του σε πολλά λάθη, ενώ ο Ντε Πρα αντικαταστάθηκε από τον Μποζίδη για το υπόλοιπο του σετ. Έτσι η διαφορά έφτασε στο +5, στο 16-21 με επίθεση του Φρομ, ο οποίος συνέχισε με μία ακόμα επίθεση και έναν άσσο για να “γράψει” το 17-23. Ο Άθλος μείωσε με δύο πόντους του Μποζίδη στο 21-24, αλλά δύο λάθος σερβίς των γηπεδούχων διαμόρφωσαν το σκορ στο 21-25.

Παρότι το τρίτο σετ ξεκίνησε ως μονόλογος του Φοίνικα και μέχρι το 7-12 έδειξε ότι έτσι θα κυλήσει μέχρι τέλους, οι γηπεδούχοι με μαχητικότητα και πάθος από τους νεαρούς Μποζίδη και Τσιουτσιουλούδη έφεραν την ισοφάριση στο 14-14 και έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι. Ο Φοίνικας υπήρξε καθοριστικός σε πολλά σημεία και χάρη στον Κλίνκενμπεργκ με τρεις συνεχόμενους πόντους, έκανε το 17-20. Ένα έξυπνο πλασέ του Μιχάλοβιτς και μια λάθος επίθεση του Ριζόπουλου διαμόρφωσαν το 17-22, ενώ οι εντάσεις και οι διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές της αναμέτρησης “άναψαν τα αίματα”. Αλγκούλ και Ντε Πρα έφεραν την ισοφάριση στο 23-23, Φρομ και Τζούριτς όμως έβαλαν τη σφραγίδα τους για το τελικό 23-25.