LaLiga : Νίκη-ανάσα για τη Σεβίλλη, εδραιώνεται 3η η Σοσιεδάδ (vids)

Δεν χωρούσαν πια άλλα αστεία, η Σεβίλλη είχε εδραιωθεί για τα καλά στην ζώνη του υποβιβασμού και έβλεπε τις ομάδες της ουράς να παίρνουν συνεχώς πόντους.

Το εντός έδρας παιχνίδι με την Χετάφε, ήταν δίχως αύριο και οι Ανδαλουσιανοί βρήκαν τον τρόπο να το πάρουν με 2-1.

Σε ένα ημίχρονο απόλυτης κυριαρχίας με πολλές χαμένες ευκαιρίες από Χορδάν, Ακούνια και Ράκιτιτς, το λυτρωτικό 1-0 ήρθε λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (36’), όταν ο νέος παγκόσμιος πρωταθλητής Μάρκος Ακούνια με κοντινή κεφαλιά αξιοποίησε την εκτέλεση φάουλ του Ράκιτιτς.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε. Η Χετάφε βγήκε μαζικά μπροστά και η Σεβίλλη υπέφερε, αφού σε δύο περιπτώσεις ο Μπόρχα Μαγιοράλ (56’, 62’) και σε άλλη μία ο Άνχελ (66’) άγγιξαν το 1-1.

Κόντρα στην ροή του ματς, η Σεβίλλη λυτρώθηκε με το 2-0 από τον Ράφα Μιρ (80’), το γκολ του Μπόρχα Μαγιοράλ (87’, 2-1) δεν άλλαξε κάτι στον τελικό νικητή, με τους Ανδαλουσιανούς να βγαίνουν (στην ισοβαθμία με την Κάντιθ) από την διακεκαυμένη ζώνη.

Νωρίτερα, η Σοσιεδάδ νίκησε με 2-0 την Αλμερία εκτός έδρας και με την 10η νίκη στη σεζόν είναι στους 32 βαθμούς και την τρίτη θέση στη βαθμολογία, για την 16η αγωνιστική στην ισπανική λίγκα. Κλειστό ματς με λίγες καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο κατοχής μπάλας για τη Σοσιεδάδ και φουλ αμυντικού πλάνου για την Αλμερία. Το 1-0 ο Σίλβα στο 48′ καΙ το 2-0 ο Σέρλοτ στο 53′.