Super League 2 : Ντέρμπι με τα όλα του στη Νέα Σμύρνη

Ισόπαλοι χωρίς τέρματα έμειναν κατά την 10η αγωνιστική της Super League 2 Απόλλων Σμύρνης και Αιγάλεω.

Πάρα τις απουσίες των Πεχλιβανόπουλου, Σικαλιά, Δημούτσου, Μπούση και Βλαχομήτρου, το Αιγάλεω έμεινε “όρθιο” απέναντι στον Απόλλωνα Σμύρνης και με το 0-0 κατέκτησε έναν ακόμη πολύτιμο βαθμό στην φετινή του προσπάθεια στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο ημίχρονο το Αιγάλεω με κοντινές αποστάσεις στις γραμμές και χωρίς λάθη στο παιχνίδι του ήταν ανταγωνιστικό και αξιόμαχο βάζοντας δύσκολα στους γηπεδούχους.

Σε ένα παιχνίδι κέντρου, οι “κυανόλευκοι” έχοντας κερδίσει τις περισσότερες προσωπικές μονομαχίες, με πολλά τρεξίματα και πολύ καλές αλληλοκαλύψεις, περιόρισαν τον Απόλλωνα, ο οποίος δεν βρήκε τις φάσεις για να απειλήσει τα καρέ του Δημήτρη Σκαφίδα.

Στο 23′ το City έφθασε κοντά στο γκολ, όταν ο Ηλίας Τσιλιγκίρης με όμορφη ατομική ενέργεια από τα αριστερά άδειασε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην μεγάλη περιοχή, έβγαλε την σέντρα, ωστόσο ο προωθημένος Πολυχρόνης δεν βρήκε όπως ήθελε την μπάλα χάνοντας έτσι την ευκαιρία από το ύψος του πέναλτι.

Ο Απόλλωνας Σμύρνης σε μια από τις λιγοστές φάσεις που δημιούργησε απείλησε στο 29ο λεπτό, με το σουτ του Νίκου Κοροβέση από τα αριστερά να περνά εκτός εστίας.

Στην επανάληψη το παιχνίδι πήγε περισσότερο στη δύναμη με τις δύο ομάδες να προσπαθούν για το γκολ χωρίς όμως επιτυχία.

Οι γηπεδούχοι από τα μισά και μετά απέκτησαν την κατοχή της μπάλας, ωστόσο το Αιγάλεω με εξαιρετική λειτουργία της άμυνας κατάφερε να κρατήσει μακριά από την εστία του και στο τέλος να κατακτήσει πανάξια τον βαθμό της ισοπαλίας, ενώ στο 90+44′ θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη με το φάουλ του Τσιλιγκίρη να φεύγει λίγο έξω από τα δοκάρια του Κότσαρη.

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Τάτσης) : Κότσαρης, Μπράιαν Λούι, Ντομίνγκεζ, Τσελεπίδης, Κοροβέσης, Φατιόν, Χαλίμι, Πατάπης (75′ Κρητικός), Παπαγεωργίου (58′ Ερέρα), Μωραΐτης (58′ Κουάντρα), Σίγκνεβιτς.

Αιγάλεω (Θωμάς Γράφας): Σκαφίδας, Χοτζάλι, Σκεντεράι (68′ Νικολακόπουλος), Φουρλάνος, Παπανικόλας, Πολυχρονόνης (85′ Παλτόγλου), Τσίτσαρης, Σταματάκης (75′ Πιαστόπουλος), Μπαστιάνος, Τσιλιγκίρης, Κολλάς.