Ήττα στη Γαλλία για τον Ολυμπιακό, σε ένα…φεστιβάλ άμυνας (vid)

Ο Ολυμπιακός αν και έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό πάλεψε μέχρι τέλους στο Μονακό, όμως, δεν τα κατάφερε. Ηττήθηκε με 64-60, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Με εξαιρετική άμυνα -ειδικά των Γουόκαπ και Κάνααν πάνω στους Τζέιμς και Οκόμπο αντίστοιχα- και με επιθετικές αιχμές τους Παπανικολάου και Φαλ, ο Ολυμπιακός επέβαλλε τον ρυθμό του και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (8-20).

Βασιζόμενοι στην περιφερειακή ευστοχία των Σλούκα και Πίτερς οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν τις αποστάσεις μέχρι το 17’ (32-34). Ωστόσο, στο τρίλεπτο που ακολούθησε τίποτα δεν λειτούργησε σωστά για την ομάδα μας…

Έχασε πολλές ελεύθερες βολές, αντιμετώπισε πρόβλημα στην επίθεση (απόρροια της πίεσης των Μονεγάσκων), ο άποντος στο πρώτο δεκάλεπτο Τζέιμς βρήκε ρυθμό, η μάχη των ριμπάουντ χάθηκε και η Μονακό πλησίασε στους 3π. (31-34) στο 20’.

Με ένα σερί 6-0 η Μονακό προσπέρασε για πρώτη φορά (37-34) στο 12’. Με τρίποντο του Κάνααν ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 39-39, ωστόσο, εξακολούθησε να είναι αρκετά άστοχος στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με +8 (48-42) στο 31’.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σπουδαία δουλειά στην άμυνα, αδίκησαν, όμως, τους εαυτούς τους με πολλά χαμένα λέι απ και άστοχα ελεύθερα σουτ. Παρόλα αυτά, με πρωταγωνιστές τους Σλούκα και Πίτερς κατάφεραν να ισοφαρίσουν (53-53) στο 37’.

Με δύο σερί τρίποντα η Μονακό ανέβασε και πάλι τον δείκτη της διαφοράς τους 6π. (59-53) στο 38’, όμως, ο Ολυμπιακός την πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα. Πίτερς και ΜακΚίσικ βρήκαν στόχο από τα 6.75μ. και έφεραν το ματς στα… ίσα (59-59) στο 39’. 41.7’’ για το τέλος ο Τζέιμς διαμόρφωσε το 61-59, ο Σλούκας αστόχησε σε σουτ 2π. και στην συνέχεια με φάουλ έστειλε στις βολές τον Ντιαλό που είχε 1/2 (62-59, 10.5’’ για το τέλος). 7.7’’ για τη λήξη ήταν η σειρά Σλούκα να πάει στην γραμμή της φιλανθρωπίας, από όπου είχε επίσης 1/2 βολές (62-60). Η γαλλική ομάδα πήρε το ριμπάουντ, «καθάρισε» την υπόθεση νίκη και με κάρφωμα ο Τζέιμς έγραψε το τελικό 64-60.

Δεκάλεπτα: 8-20, 31-34, 46-42, 64-60.