Νίκησε και στην Τουρκία η φοβερή ΑΕΚ και πέρασε στους “16”! (vids)

Η ΑΕΚ επικράτησε της Τόφας με 85-82 στην Τουρκία, έκανε το 2-0 στην σειρά και πήρε την πρόκριση για την φάση των «16».

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη παρά τις σημαντικές απουσίες που είχε (Κόνιαρη/Πετρόπουλο/ΜακΓκρίφ) πέρασε στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει την Γαλατάσαραϊ , την Μάλαγα και μια εκ των Λούντβιγκσμπουργκ ή Λιμόζ.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση έχοντας ένα προβάδισμα 3 πόντων (6-9) στα μισά της περιόδου. Οι γηπεδούχοι όμως ”έτρεξαν” ένα σερί 12-0 και στο τέλος του δεκαλέπτου προηγούνταν με 18-9.

Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη έβγαλαν αντίδραση και μέσα στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου έφεραν το παιχνίδι στα ίσα (20-20). Καμία από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει, με την Τόφας να πηγαίνει στην ανάπαυλα μπροστά στο σκορ (42-38).

Στην επανέναρξη ο αγώνας εξακολουθούσε να έχει τα χαρακτηριστικά ντέρμπι, με την ΑΕΚ να έχει πάρει εκ νέου το προβάδισμα (47-51) με κάτι λιγότερο από 4 λεπτά για την λήξη του δεκαλέπτου. Η «Ένωση» με πρωταγωνιστή τον Ακίλ Μίτσελ, πήγε στην τελική ευθεία της αναμέτρησης στο +9 (61-52).

Στην τελευταία περίοδο η Τόφας προσπάθησε να κάνει την ολική ανατροπή φέρνοντας το ματς στο καλάθι (72-74) με 2:24 για την λήξη. Ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το ”διπλό” και μαζί την πρόκριση για την φάση των «16».

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 42-38, 52-61, 85-82