Έχασε μεγάλη ευκαιρία για μία σπουδαία νίκη ο Παναθηναϊκός (vids)

Ο Παναθηναϊκός είχε στα χέρια του τη νίκη, αλλά η Φενέρ την ”έκλεψε” στην παράταση με 88-94. Η ομάδα του Ιτούδη νίκησε τον Παναθηναϊκό με 88-94, για την 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Το ματς κρίθηκε στην παράταση, με τους νικητές να κάνουν ανατροπή στα τελευταία δευτερόλεπτα από το 78-73.

Αξίζει να αναφέρουμε πως ο Παναθηναϊκός έκανε νέο ρεκόρ στα επιθετικά ριμπάουντ με 26. Είχε δύο φορές από 21 τον Ιανουάριο του 2021 κόντρα σε Χίμκι και Φενέρ.

Για την 19η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την Μακάμπι (13/1), ενώ η Φενέρ φιλοξενεί τη Μπάγερν (12/1).

Η Φενέρ ξεκίνησε καλύτερα το ματς με 1-6, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και πέρασε μπροστά στο σκορ με 13-11. Μάλιστα, ο Παπαγιάννης έστειλε την διαφορά στους 3 (19-16), για να κλείσει η πρώτη περίοδος στο 19-18 με τον Μότλεϊ.

Το σκηνικό δεν άλλαξε πολύ στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, χωρίς να μπορεί να ξεφύγει καμία. Το 35-36 της Φενέρ δεν έμεινε για πολύ, με τους Μπέικον και Γκουντάιτις να σκοράρουν για το 39-36 στο 20′.

Οι ”πράσινοι” συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και τον έλεγχο, φτάνοντας ακόμα και στο +7 (43-36) με τον Ουόλτερς. Αν και οι Τούρκοι ισοφάρισαν σε 49-49, ο Μπέικον (και τα επιθετικά ριμπάουντ) ήταν εκεί για τον Παναθηναϊκό και το 59-51.

Τα ριμπάουντ (36-22) ήταν υπέρ του Παναθηναϊκού για το 63-56, αλλά ο Καλάθης το 74-73. Ο Πονίτκα ήταν εκεί για κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι στο -34” (78-73), αλλά ο Γκούντουριτς έκλεψε τη μπάλα και έκανε το 78-78 στο -24”. Μπέικον και Πονίτκα αστόχησαν στα τελευταία 5” για την παράταση.

Ο Γκούντουριτς έκανε το 84-85 στο 43′ και ο Χέιζ το 87-92 στο -34”, με τον Αμερικανό να είναι κομβικός με 7 σερί πόντους. Ο Γκούντουριτς έκανε το 88-94 με 2/2 βολές στο -26”, με τον Μπέικον να αστοχεί για το τελικό 88-94

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 39-36, 59-51, 78-78, 88-94