Τεράστια νίκη της Φούλαμ, 2-1 τη Τσέλσι (vid)

Από το κακό στο χειρότερο πηγαίνει η Τσέλσι που δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι και αναζητεί μέσα στο 2023 την πρώτη της νίκη. Δεν την πέτυχε ούτε κόντρα στη Φούλαμ από την οποία ηττήθηκε με σκορ 2-1 για το εξ αναβολής παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής.

Οι «μπλε» έχασαν το Λονδρέζικο ντέρμπι και ο Γκρέιαμ Πότερ βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο. Και μετά το τέλος της αναμέτρησης υπήρχαν δημοσιεύματα σύμφωνα με το οποίο θα έχουμε αλλαγή στην τεχνική ηγεσία των Λονδρέζων.

Στο ματς με τη Φούλαμ έκανε το ντεμπούτο και ο Ζοάο Φέλιξ, ο οποίος έπαιξε με μία προπόνηση και στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα. Ένα ντεμπούτο που εξελίχθηκε σε εφιάλτης για το νέο απόκτημα της Τσέλσι.

Η Φούλα, λοιπόν, ήταν αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης με τον πρώην παίκτη της Τσέλσι, τον Γουίλιαν. Στο 47΄ο Κουλιμπαλί ισοφάρισε για λογαριασμό της Τσέλσι, αλλά η αποβολή του Φέλιξ άλλαξε τις ισορροπίες και ο Βινίσιους στο 73′ έκανε το 2-1 χαρίζοντας μία μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Φούλαμ (Μάρκο Σίλβα) : Λένο, Τέτε, Ανταραμπιόγιο, Ρέαμ, Ρόμπινσον, Παλίνια, Ριντ (68′ Κίρνι), Ρέιντ (68′ Χάρι Γουίλσον), Περέιρα (90+3′ Περέιρα), Γουίλιαν (83′ Σόλομον), Βινίσιους (90+3′ Ναθανιέλ Τσάλομπα).

Τσέλσι (Γκρέιαμ Πότερ) : Κέπα, Τσάλομπα (79′ Κουκουρέγια), Σίλβα, Κουλιμπαλί, Αθπιλικουέτα, Ζακάρια (56′ Ζορζίνιο), Κόβασιτς (79′ Γκάλαχερ), Χολ (79′ Τσουκουεμέκα), Μάουντ (80′ Ζιγιές), Φέλιξ, Χάβερτς.