Α1 Γυναικών : Ακόμη μπαίνουν γκολ στη Θεσσαλονίκη, στα 51 σταμάτησε ο ΠΑΟΚ

Ρεκόρ παραγωγικότητας για τη φετινή σεζόν σημείωσε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε του Πανοράματος με 51-33 για την 11η αγωνιστική της Α1 γυναικών. Την προηγούμενη καλύτερη επίδοση την είχε και πάλι ο ΠΑΟΚ με 49 γκολ απέναντι στον Κορυδαλλό.

Στη σημερινή αναμέτρηση το Πανόραμα ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο μέρος (19-16), όμως στην επανάληψη οι γηπεδούχες πάτησαν… γκάζι σκοράροντας 32 γκολ σε 30 λεπτά.

Οι ναμπλούχες ξεκίνησαν δυναμικά, ανοίγοντας το σκορ με την Μπροκάρντο να κάνει το 1-0. Οι φιλοξενούμενες απάντησαν ισοφαρίζοντας σε 1-1, όμως ο ΠΑΟΚ με το εύστοχο πέναλτι της Χατζηπαρασίδου και τα τέρματα των Ζενέλι, Μεντεσίδου, και Μπροκάντο, έκανε το 5-1. Στη συνέχεια, οι παίκτριες του Πανοράματος κατάφεραν να απαντήσουν και να ισοφαρίσουν σε 9-9, οι «ασπρόμαυρες» όμως δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, με τις Χατζηπαρασίδου και Γκόμες να κάνουν το 11-9. Λίγο αργότερα με πέντε συνεχόμενα γκολ, δύο από την Ντίας και άλλα τρία από τις Σεβδίλη, Χατζηπαρασίδου, Μποριζόφσκα, το σκορ έφτασε στο 16-10. Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και πάλι ψαλιδίζοντας την διαφορά τερμάτων, ωστόσο αυτή την φορά δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Δικέφαλο να έχει το «πάνω χέρι» και την Ντίας να κάνει το 19-16.

Οι «ασπρόμαυρες» στο δεύτερο μέρος του αγώνα ανέβασαν κι άλλο το τέμπο τους. Με ένα σερί τεσσάρων τερμάτων από τις Σεβδίλη, Μποριζόφσκα, Γκόμες και Χατζηπαρασίδου, το σκορ από το 22-19 πήγε στο 26-19. Λίγο αργότερα η Μεντεσίδου έφτασε την διαφορά των ομάδων σε διψήφιο αριθμό κάνοντας το 32-22, ενώ λίγο αγότερα «χτύπησε» ξανά με τέσσερα συνεχόμενα γκολ διαμορφώνοντας το σκορ σε 37-23. Η Σαμολαδά μεγάλωσε κι άλλο το προβάδισμα του ΠΑΟΚ κάνοντας το 39-24, το ίδιο έκανε αργότερα και η Ζενέλι σκοράροντας για το 45-29. Ο αγώνας τελείωσε με τον πίνακα του σκορ να γράφει 51-33.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 9-5, 11-8, 13-11, 16-14, 19-16 (ημχ), 22-18, 29-21, 34-23, 39-27, 45-28, 51-33.
Διαιτητές: Γράψας – Παπούλιας. Δίλεπτα: 2/2. Πέναλτι: 2/2 – 1/2

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 5, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου 8, Βράνσιτς 2, Χριστοφόρις, Σαμολαδά 2, Αμβροσιάδου, Σεβδίλη 9, Γκόμες 4, Ζενελι 6, Μποριζόφσκα, Ριμπέιρο 7, Μπουράτο 8.

ΑΕΠ Πανόραμα (Βακάλης): Φλώρου, Κουρτίδη, Λιούκα 2, Εμμανουηλίδου 2, Γ. Παπαδοπούλου 3, Τσάρτσιου, Αμανατίδου 1, Κουκλοτίδου 1, Μήγγα 1, Νικολάου, Βράμπα 1, Γκονσάλβες 5, Κουλούρη 6, Αμπίλντα 11, Αγν. Παπαδοπούλου.