Κηφισιά για Super League, 3-0 την Παναχαϊκή!

Μαγική εμφάνιση από την Κηφισιά, που απέδειξε και κόντρα στην Παναχαϊκή πως δίκαια θεωρείται το απόλυτο φαβορί για την άνοδο στη Super League 1.

Η ομάδα του Γιώργου Πετράκη μετέτρεψε σε…περίπατο το ντέρμπι κορυφής της 11ης αγωνιστικής στον δεύτερο όμιλο της Super League 2. Η ομάδα των βορείων προαστίων υποχρέωσε τους Αχαιούς στην πιο βαριά ήττα τους (3-0) εδώ και δύο χρόνια και τους άφησε 6 πόντους πίσω. Αν υπολογίσει κανείς, βέβαια και το τρίποντο κόντρα στον Ολυμπιακό Β, η διαφορά τους είναι 9 βαθμούς, με την Κηφισιά να έχει και ματς λιγότερο.

Η ομάδα της Πάτρας υπέπεσε σε πολλά λάθη στα μετόπισθεν και παρότι οι οπαδοί της είχαν κάνει… Αγυιά το γήπεδο της Ριζούπολης, γνώρισε την πρώτη ήττα μετά από 5 αγωνιστικές. Σε όλο το πρωτάθλημα είχε δεχτεί 4 γκολ, όμως σε ένα 90λεπτο υψηλών απαιτήσεων είδε 3 φορές τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Η Κηφισιά είχε την ουσία, έδειξε ότι είναι καλύτερη ομάδα και με το 10/10 στο πρωτάθλημα συνεχίζει να μεγαλώνει τη διαφορά από τους διώκτες της.

Οι Κοκκινόμαυροι στο 10′ είχαν μεγάλη ευκαιρία ν’ ανοίξουν το σκορ, αλλά ο Μυτίδης από κοντά δεν βρήκε στόχο με γυριστό σουτ έπειτα από γύρισμα του Μπουρλάκη. Η Κηφισιά, πάντως, είχε την ουσία και στο 24′ «χτύπησε» σε αντεπίθεση. Με 50άρα μπαλιά ο Σωτηράκος βρήκε τον Τετέι, ο φορ των τυπικά γηπεδούχων εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Κολοβούρη και με «τσίμπημα» της μπάλας έκανε το 1-0.

Η Παναχαϊκή έψαξε την ισοφάριση, όμως στο 29′ ο Μυτίδης με κεφαλιά και στο 43′ ο Κέρι με σουτ δεν μπόρεσαν να βρουν στόχο. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η φιλοξενούμενη έχασε λόγω τραυματισμού τον Κύπριο επιθετικό, όμως στο 60′ έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στο παιχνίδι. Ο Αλεξόπουλος από αριστερά «άδειασε» Μαζουλουξή και Προβυδάκη, σέντραρε και ο Χαντί δεν κατάφερε να βρει δίχτυα με προβολή.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία της Κηφισιάς στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 68′. Ο Κουιρουκίδης έπιασε την κεφαλιά, όμως αυτή τη φορά ο Κολοβούρης αντέδρασε σωστά και παραχώρησε κόρνερ. Τελικά το τρίποντο «κλείδωσε» ο Τετέι με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 72′. Ο Να’α σέντραρε από αριστερά, ο Τοπάλ έχασε τον φορ των γηπεδούχων και αυτός με καρφωτή κεφαλιά νίκησε για δεύτερη φορά τον Κολοβούρη.

Πριν προλάβουν οι Αχαιοί να καταλάβουν τι έγινε δέχτηκαν και τρίτο γκολ. Και πάλι δημιουργός ο Να’α, με τον Κουιρουκίδη να διαμορφώνει το 3-0 με δυνατό σουτ στο 74′. Παρά τη βαριά ήττα, πάντως, οι οπαδοί της Παναχαϊκής στο φινάλε αναγνώρισαν την προσπάθεια και χειροκρότησαν ποδοσφαιριστές και τεχνική ηγεσία.

ΠΑΕ Κηφισιά (Γιώργος Πετράκης): Αναγνωστόπουλος, Μαζουλουξής, Βαφέας, Σωτηράκος, Παναγιώτου (56′ Προβυδάκης), Παυλάκης (67′ Να’α), Πέιος, Παπασάββας (78′ Γκίνη), Ταλάλ (67′ Αντερέγκεν), Τετέι (78′ Πρίτσας), Κουιρουκίδης.

Παναχαϊκή (Σούλης Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Ρουγκάλας, Τσακμάκης, Τοπάλ, Τσιάρας (59′ Λινάρδος), Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης (73′ Καρακλάιτς Π.), Τριμμάτης, Κέρι (46′ Χαντί), Μυτίδης (54′ λ.τ. Αλεξόπουλος), Καρακλάιτς Ν.