Super League : Μόνος τρίτος ο Ολυμπιακός, 1-0 τον Άρη

Πέτυχε τον στόχο του στο σημερινό παιχνίδι ο Ολυμπιακός και με γκολ του Μασούρα στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, έκαμψε τον πολύ καλό Άρη και βρίσκεται πλέον μόνος τρίτος στη βαθμολογία της Super League.

Το άγγιγμα του Γιώργου Μασούρα, ήταν η διαφορά στο ματς του Ολυμπιακού με τον Άρη. Ένα παιχνίδι που ήταν αρκετά ισορροπημένο στο πρώτο μέρος, με τους Θεσσαλονικείς να είναι σίγουροι και σταθεροί ανασταλτικά. «Βραχυκυκλώνοντας» τους γηπεδούχους, που είχαν υπερβολικά λίγες προσπάθειες για να σκοράρουν, πάντα σύμφωνα με τα δεδομένα τους.

Όμως μια αλλαγή του Μίτσελ πριν την έναρξη του δευτέρου μέρους, έκανε τη διαφορά. Ο Μασούρας πήρε τη θέση του Φορτούνη και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα μετά από 55 δευτερόλεπτα στο χορτάρι, την έστειλε στα δίχτυα κρίνοντας το ματς.

Η αναμέτρηση άρχισε χωρίς ιδιαίτερη ορμή για κάποια απ’ τις δύο ομάδες. Αναγνωριστικό ματς το οποίο περισσότερο «πάγωσε» τη διάθεση για ρίσκο. Οι ευκαιρίες ήταν λιγοστές γι’ αυτό το λόγο. Είναι χαρακτηριστικό πως ουσιαστικά η πρώτη τελική στο ματς ήρθε στο 18’ με τον Ματέο Γκαρσία να σουτάρει άουτ, χωρίς να ανησυχήσει τον Πασχαλάκη.

Ο Άρης ήταν αυτός που είχε ουσιαστικά την πρώτη καλή στιγμή, μόλις στο 28ο λεπτό! Ο Μαντσίνι έξω απ’ την περιοχή σούταρε, είδε όμως την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Ένα λεπτό μετά, ο Ολυμπιακός σκόραρε αλλά το τέρμα δεν μέτρησε. Ο Φορτούνης έκλεψε και έδωσε στον Μπακαμπού που σκόραρε, αλλά ο τελευταίος ήταν εκτός θέσης οπότε το 0-0 παρέμεινε.

Η πρώτη τελική για τον Ολυμπιακό, κάτι που λέει πολλά για το πως κυλούσε η αναμέτρηση, ήρθε στο 40’. Ο Παπασταθόπουλος πήρε την κεφαλιά και είδε την μπάλα να καταλήγει άουτ, χωρίς να ανησυχήσει ο Κουέστα. Στην επόμενη φάση ουσιαστικά, ο Άρης σκόραρε αλλά και πάλι δε μέτρησε το τέρμα. Ο Μαζικού έκανε το γύρισμα, υπήρξε ουσιαστικά διπλή κόντρα και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Η φάση εξετάστηκε και διαπιστώθηκε πως ο Νταρίντα στον οποίο κόντραρε η μπάλα πριν καταλήξει στα δίχτυα, ήταν εκτός θέσης. Συνέχεια στο 0-0 λοιπόν.

Κάπως έτσι οδηγήθηκε το παιχνίδι στο «Γ. Καραϊσκάκης» στην ανάπαυλα. Αρκετά νευρικό ματς, χωρίς φάσεις, δύο γκολ που ακυρώθηκαν-ένα για κάθε ομάδα-και σαφώς λίγα ρίσκα από τους δύο αντιπάλους.

Το δεύτερο μέρος, όμως, άρχισε εντελώς διαφορετικά. Χρειάστηκε να περάσουν 55 δευτερόλεπτα για να έρθει το 1-0 του Ολυμπιακού. Ο Χάμες Ροντρίγκες έκανε τη σέντρα, ο Μασούρας που έχασε πολλές ευκαιρίες με τον Ατρόμητο προ ημερών, το κρατούσε για εκεί που έπρεπε όπως φαίνεται. Ο Έλληνας διεθνής σκόραρε και σαφώς άλλαξε τα δεδομένα του ματς με το… καλησπέρα στο δεύτερο μέρος.

Αυτόματα ο Άρης έπρεπε να πάρει ρίσκα στο παιχνίδι του, κάτι που τον έκανε πιο ευάλωτο ανασταλτικά. Εκεί όπου οι Θεσσαλονικείς ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο μέρος. Η ομάδα του Πάρντιου απείλησε στο 50’, όταν ο Πασχαλάκης «καθάρισε» τη φάση στο γύρισμα του Μαζικού. Στην εξέλιξη ο Μπακαμπού έκανε σουτ, με τον Κουέστα να διώχνει σε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 62’, όταν ο Φαμπιάνο εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας του Ολυμπιακού, αλλά η κεφαλιά του δε νίκησε τον Πασχαλάκη.

Οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντική ευκαιρία στο 72’ για δεύτερο τέρμα. Ο Μπιέλ μπήκε στην περιοχή και βρέθηκε απέναντι στον Κουέστα, αλλά ο Ισπανός τον σταμάτησε στερώντας του τη δυνατότητα για γκολ.

Το ματς «έσβησε» χωρίς να απειλείται ουσιαστικά ο Ολυμπιακός, πέρα από την εκτέλεση φάουλ του Πάλμα στην τελευταία φάση που έφυγε άουτ, και το 1-0 έδωσε σημαντική νίκη στους Πειραιώτες. Οι οποίοι έχασαν την τελευταία μεγάλη ευκαιρία στο 4ο λεπτό του έξτρα χρόνου, όταν ο Ελ Αραμπί νικήθηκε στο τετ α τετ απ’ τον Κουέστα.

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβηκαν στους 38 βαθμούς και είναι πλέον μόνοι στην 3η θέση. Τη στιγμή που ο Άρης (28 βαθμολι) έφυγε απ’ την Αττική για ακόμη μια φορά με καλές εντυπώσεις αλλά ηττημένος, όπως είχε γίνει στη Λεωφόρο.

Ολυμπιακός (Μίτσελ) : Πασχαλάκης, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Ροντινέι, Ρέαμπτσουκ, Χουάνγκ, Εμβιλά, Φορτούνης (46′ Μασούρας), Μπιέλ (88′ Ροντρίγκες), Χάμες (78′ Σαμασέκου), Μπακαμπού (70′ Ελ Αραμπί)

Άρης (Άλαν Πάρντιου) : Κουέστα, Μαζικού, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Νταρίντα (73′ Μανού), Ετέμπο, Ματέο Γκαρσία (87′ Πάλμα), Νταμπό (80′ Ντουκουρέ), Γκρέι (73′ Καμάτσο), Μαντσίνι