Α1 Γυναικών : Πήρε ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο ο ΠΑΟΚ

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του ΑΕΣΧ Πυλαίας με 26-30, παίρνοντας ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο.

Καταιγιστικός ήταν ο “δικέφαλος” στα πρώτα λεπτά του πρώτου μέρους, με την Χατζηπαρασίδου να συνεργάζεται υπέροχα με την Γκόμες, και τις δύο να δημιουργούν πρόβλημα στην άμυνα του ΑΕΣΧ. Οι «ασπρόμαυρες» πήραν από νωρίς το προβάδισμα, το οποίο έφτασαν μέχρι και στα πέντε τέρματα με γκολ της Γκομες, 4-9. Οι γηπεδούχες αντέδρασαν και μείωσαν στα τρία τέρματα με την Τροχίδου, 10-13, με τον Δικέφαλο να ανεβάζει και πάλι την διαφορά με γκολ της Μπρούνα Ντίας, 11-15. Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα γκολ, με το ημίχρονο να τελειώνει στο 12-16.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με δύο γρήγορα γκολ του ΑΕΣΧ, 14-16, τα οποία ισοφάρισε ο Δικέφαλος με Γκόμες και Μπροκάρντο, 14-18. Ο Δικέφαλος συνέχισε να διατηρεί την διαφορά των τεσσάρων τερμάτων, παίρνοντας σημαντικές επιθετικές βοήθειες από την περιφέρεια του, καθώς Σεβδίλη και Μπροκάρντο εκτελούσαν κατά… ριπάς. Οι «ασπρόμαυρες» έφτασαν την διαφορά μέχρι και στα έξι τέρματα, 20-26, ωστόσο οι γηπεδούχες έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν στα δύο τέρματα, 25-27, βάζοντας «φωτιά» στο τελευταίο πεντάλεπτο. Με πρωταγωνίστρια την Μπρούνα Ντίας ο Δικέφαλος πήρε διαφορά και τη νίκη με 26-30.