LaLiga : Επιτέλους χαμογέλασε η Ατλέτικο, νίκη παραμονής για την Εσπανιόλ (vids)

Η Ατλέτικο Μαδρίτης χτύπησε στο πρώτο 45λεπτο και «καθάρισε» από νωρίς τη Βαγιαδολίδ (3-0) για να επιστρέψει στις νίκες.

Στο 18ο λεπτό ο Μοράτα άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Γκριεζμάν στο 23’ να κάνει το 2-0. Πριν καν συμπληρωθεί το μισάωρο και συγκεκριμένα στο 28’ ο Ερμόσο έγραψε το 3-0 στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με τεράστιο προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βαγιαδολίδ δεν μπορούσε να αντιδράσει και να σκοράρει κάποιο γκολ, με την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε να παίρνει μια σημαντική νίκη και να μένει στην 4η θέση με 31 βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Νωρίτερα, η Εσπανιόλ επικράτησε με σκορ 1-0 της Μπέτις σε ένα παιχνίδι που ήθελε πολύ τη νίκη και κατάφερε να την πάρει έστω και δύσκολα. Το «χρυσό» γκολ πέτυχε στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπρέιθγουεϊτ, ο οποίος άνοιξε το σκορ και αποδείχτηκε πως ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του.