Super League : Ανατροπή…ολκής για την ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά!

Μεγάλη -έτσι όπως εξελίχθηκε- νίκη πήρε η ΑΕΚ στη Νίκαια!

Ο “δικέφαλος” βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, όταν ο Ιωνικός προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο (σκόρερ ο Σεμπά), όμως στο τέλος κατάφερε να βρει τις λύσεις και με τα γκολ των Βίντα και Τσούμπερ στις καθυστερήσεις, να παραμείνει στο…κυνήγι του Παναθηναϊκού.

Ο Ιωνικός “σόκαρε” την ΑΕΚ για 45 λεπτά, ελέγχοντας το παιχνίδι. Μάλιστα κατάφερε να βρει το προβάδισμα στο σκορ με τον Σεμπά στο 38ο λεπτό, όμως στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ πίεσε και στο τέλος κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς με τα γκολ του Βίντα στο 82′ και του Τσούμπερ στο 90+2′.

To φιλμ

Η ΑΕΚ χωρίς τον Γκαρσία έπεσε στην παγίδα του Ιωνικού. Οι γηπεδούχοι έδωσαν μπάλα, δεν μπορούσαν και διαφορετικά, έκλεισαν τους χώρους και έψαχναν την κόντρα. Το πιο σημαντικό, όμως, είναι ότι ο Ιωνικός παρατάχθηκε έτοιμος για «τελικό», ενώ η ΑΕΚ δεν έβγαζε ένταση. Στο 9’ ο Ρότα έπεσε στο χορτάρι και ζήτησε πέναλτι, αλλά ο Σιδηρόπουλος και ο Καραντώνης στο VAR δεν συγκινήθηκαν.

Στο 17’ ο Γούλερι σκόραρε για τον Ιωνικό, από πάσα του Σεμπά, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε, επειδή ο τελευταίος ήταν οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης.

Στο 21’ απείλησε η ΑΕΚ. Σέντρα στου Άμραμπατ, κοντινή κεφαλιά του Σιμάνσκι πέρασε λίγο άουτ.

Στην αντεπίθεση ο Ιωνικός ζήτησε πέναλτι για χέρι του Ρότα (βρήκε πρώτα στο σώμα του) και στην εξέλιξη της φάσης, δεξί μακρινό σουτ του Κάνιας κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι!

Στο 24’ φάουλ του Φαντιγκά, ο Σεμπά έκανε το γυριστό κι αστόχησε. Στο 34’ φάουλ του Άμραμπατ, δεν μπόρεσαν να απειλήσουν Φαν Βέερτ και Σιμάνσκι. Στο 36’ σέντρα του Χατζισαφί από τα αριστερά και σουτ του Αραούχο δεν βρήκε στόχο.

Στο 38’ έγινε το 1-0 για τον Ιωνικό. Ο Φαντιγκά έφυγε στην κόντρα πάσαρε δεξιά στον Σεμπά, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, απέφυγε εύκολα την πίεση του Μουκουντί και με αριστερό σουτ εκτέλεσε τον Αθανασιάδη για το 1-0.

Στο 42’ ο Γούλερι πήρε την πάσα του Φαντιγκά και εκτέλεσε με δύναμη, αλλά αστόχησε. Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει και στο 44′ ο Χουτεσιώτης απέκρουσε σε κόρνερ την εκτέλεση φάουλ του Χατζισαφί. Στο 45’+3’ μακρινό σουτ του Σιμάνσκι έφυγε πολύ ψηλά άουτ.

Η ΑΕΚ, όπως ήταν αναμενόμενο, πίεσε για την ισοφάριση, ενώ ο Ιωνικός πάλευε με νύχια και με δόντια να κρατήσει το σκορ και αν του δινόταν η ευκαιρία να βρει στην κόντρα και δεύτερο γκολ.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ προσπάθησε να βρει άμεσα το γκολ της ισοφάρισης. Ο Χατζισαφί δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, το οποίο δεν ήταν άσχημο. Ο Χουτεσιώτης έπεσε στη γωνιά του και απομάκρυνε την μπάλα.

Ο Ιωνικός απείλησε αρχικά με τον Μύγα στο 53′ και δύο λεπτά με το επικίνδυνο γύρισμα του Φαντινγκά μέσα από την περιοχή, όμως δεν μπόρεσε να βρει το δεύτερο γκολ.

Στο 56′ η ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει με τον Φαν Βερτ στο 56ο λεπτό. Ο Ολλανδός φορ προσπάθησε δις να νικήσει τον Χουτεσιώτη, αλλά δεν τα κατάφερε. Η πρώτη προσπάθειά του σταμάτησε στο δοκάρι.

Ο Ολλανδός φορ απείλησε και στο 62ο λεπτό με ένα γυριστό σουτ, το οποίο πέρασε άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία ενέργειά του στο παιχνίδι.

Η ΑΕΚ όσο περνούσε η ώρα πίεζε τα καρέ του Χουτεσιώτη, με στόχο να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης, ενώ ο Ιωνικός οχυρώθηκε ακόμα περισσότερο στα μετόπισθεν. Κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει με τον Βίντα στο 82′ και να πετύχει την ολική ανατροπή στο 90+2′.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Γούλερι, Σόουζα (50’ Αντούνες), Βαλεριάνος, Κάνιας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Σάκιτς, Σεμπά, Φαντιγκά (76’ Ρουμπουλάκου).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (62’ Γκατσίνοβιτς), Άμραμπατ (74’ Τσούμπερ), Γιόνσον, Πινέδα (74’ Μάνταλος), Φαν Βέερτ (62’ Φερνάντες), Αραούχο.