Serie A : “Σόκαρε” την Ίντερ η Έμπολι, παραλίγο μεγάλο διπλό στο Renato Dall’Ara η ουραγός Κρεμονέζε (vids)

Τίτλοι τέλους στα όποια όνειρα της Ίντερ για σκουντέτο έβαλε απόψε η Έμπολι.

Η ομάδα του Πάολο Ζανέτι εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το αριθμητικό πλεονέκτημα (αποβλήθηκε στο 40′ ο Σκρίνιαρ) και “χτύπησε” στα μέσα του δευτέρου μέρους με τον Μπαλντάζι.

‘Ετσι, αποχώρησε από το San Siro με ένα μεγάλο “διπλό” που τη φέρνει ακόμη πιο κοντά στον στόχο της παραμονής, εν αντιθέσει με τους “νερατζούρι” που βλέπουν τη Νάπολι να αποκτά…χαοτική διαφορά αλλά και τη Μίλαν να έχει την ευκαιρία (καθώς έχει ένα ματς λιγότερο) να αποκτήσει πλεονέκτημα για τη δεύτερη θέση.

Νωρίτερα, στην Κρεμονέζε δόθηκε η ευκαιρία να κάνει ένα σημαντικό «διπλό» στη Μπολόνια, αλλά την… κλότσησε. Συγκεκριμένα προηγήθηκε στο «Νταλ Άρα» κόντρα στη ροή του αγώνα, αλλά αμέσως δέχτηκε την ισοφάρισε με αυτογκόλ του Κίρικες.

Οι «ροσομπλού» ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, αφού οι φιλοξενούμενοι τους έδωσαν χώρους. Η Κρεμονέζε, ωστόσο ήταν αυτή που προηγήθηκε όταν στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης ο διαιτητής με τη βοήθεια του VAR έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Οκερέκε νίκησε τον Σκορούπσκι και έκανε το 0-1, αλλά στο 55’ ο Κίρικες έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για να κάνει το 1-1.