Basket League : Δεύτερη νίκη για την ΑΕΚ επί του Περιστερίου

Τη δεύτερη νίκη της στη φετινή σεζόν της Basket League σημείωσε η ΑΕΚ επί του Περιστερίου καθώς επικράτησε με 68-64 στο Ολυμπιακό κλειστό των Άνω Λιοσίων για τη 14η αγωνιστική του Πρωταθλήματος κι έκανε σημαντικό βήμα για την τετράδα.

Η Ένωση που πλέον είναι +1 βαθμό από το Περιστέρι και υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας, είχε πρώτο σκόρερ τον Φλιώνη που σημείωσε 14 πόντους ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Φρανσίσκο πέτυχε 15.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ νευρικά την αναμέτρηση, με άστοχα σουτ και λάθη, μέχρι τα μέσα της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμούς με τον Σιλβέν Φρανσίσκο και τον Βλάντο Γιάνκοβιτς να ξεχωρίζουν στην πρώτη περίοδο (16-16. Οι σκληρές άμυνες ξεχώριζαν, με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια αφού ουδεμία εκ των δύο ομάδων ήταν ικανή να ξεφύγει, ώστε να δημιουργήσει ένα καλό σερί. Παρόλα αυτά, το Περιστέρι πήγε στα αποδυτήρια με +2 (31-33) χάρη σε μια βολή του Σιλβέν Φρανσίσκο.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η ΑΕΚ πάτησε… γκάζι με αιχμή τον Βλάντο Γιάνκοβιτς, κάτι το οποίο είχε ως συνέπεια να κάνει σερί 15-0 και ν’ ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (46-33) στο 23’. Η Ένωση ήταν σαφώς ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της τρίτης περιόδου κάνοντας επιμέρους σκορ 21-13, ωστόσο οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη βελτίωσαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να μειώσουν.

Στις αρχές τις τέταρτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν επιμέρους σκορ 16-6 μειώνοντας στους τρεις (52-49), με συνέπεια η μάχη για την επικράτηση να συνεχιστεί με αμείωτο ενδιαφέρον. Ένα νέο ξέσπασμα από την πλευρά της ΑΕΚ έφερε ξανά τους γηπεδούχους μπροστά με διψήφια διαφορά (63-53 στο 37′), για να μπουν οι βάσεις της νίκης. Το μίνι σερί των φιλοξενούμενων εντός μερικών δευτερολέπτων δεν άλλαξε την ουσία της αναμέτρησης, αφού δεν βρήκαν τις λύσεις που ήθελαν. Οι 4/4 βολές από Γιάνις Στρέλνιεκς και Αϊζέια Μάιλς στα τελευταία δευτερόλεπτα έγραψαν μάλιστα τον επίλογο, για το 2/2 της ΑΕΚ επί του Περιστερίου στη φετινή Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 31-33, 52-46, 68-64.