Bundesliga : “Τρένο” ασταμάτητο η Ουνιόν, “στάση” Βρέμη για τη Βόλφσμπουργκ (vids)

Την…ανάσα της Ουνιόν νιώθει πλέον στην κορυφή η Μπάγερν Μονάχου, με την ομάδα του Βερολίνου να περνά νικηφόρα και από το Olympiastadion της συμπολίτισσας Χέρτα.

Η ομάδα του Φίσερ άνοιξε το σκορ στην εκπνοή του ημιχρόνου χάρη στην κεφαλιά του Ντόεκι ενώ στο 66′ ο Σεγκίν είπε «ευχαριστώ» στο πάρε-βάλε του Μπέκερ κάνοντας το 2-0, που παρέμεινε ως το τέλος. Εντελώς διαφορετική η κατάσταση στο στρατόπεδο της Χέρτα, η οποία παραμένει 17η.

Σημαντικό εντός έδρας τρίποντο μπόρεσε να πάρει η Φράιμπουργκ, η οποία νίκησε την Άουγκσμπουργκ με 3-1 και «εισέβαλε» ξανά στην πρώτη τετράδα της Bundesliga. Νωρίς άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι, μόλις στο 13′, χάρη στον Γκρέγκοριτς, με τους Βαυαρούς ωστόσο να ισοφαρίζουν στο 29′ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπερίσα. Η χαρά δεν κράτησε για πολύ βέβαια, αφού ένα λεπτό αργότερα ο Χόλερ έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 85ο λεπτό, ο Λάινχαρτ «κλείδωσε» τη νίκη με κεφαλιά, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Η Μάιντς ξέσπασε απέναντι στην Μπόχουμ κι έφτασε κι εκείνη στην πρώτη νίκη μέσα στο 2023 με 5-2. Πρωταγωνιστής δεν ήταν ο νεοαποκτηθείς Λουντοβίκ Αζόρκ, αλλά ο παρτενέρ του Καρίμ Ονισίγουο, που σημείωσε χατ τρικ. Για τους φιλοξενούμενους σκόραρε ο Πιερ Κούντε (δανεικός από τον Ολυμπιακό) με κοντινό πλασέ κι ενώ το σκορ ήταν ήδη 4-0. Ο Κώστας Σταφυλίδης επέστρεψε στη δράση μπαίνοντας αλλαγή στο ημίχρονο για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Βασίλης Λαμπρόπουλος έμεινε στον πάγκο.