Super League : Ισοπαλία στους “Ζωσιμάδες”, o Γιαννιώτης έπιασε πέναλτι του Νίνη στις καθυστερήσεις

Δραματικό φινάλε στα Γιάννενα, με τον ΠΑΣ να έχει την ευκαιρία να πάρει το πολύτιμο τρίποντο αλλά τον Γιαννιώτη να λέει “όχι” στον Σωτήρη Νίνη.

Οι Περιστεριώτες, σε συνδυασμό με την ήττα του Βόλου από τον Παναιτωλικό, πλησίασαν ελαφρώς την εξάδα που οδηγεί στα πλέι οφ, καθώς βρίσκονται πλέον στο -4.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Μπάλαν στο 32ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ για την ομάδα των Δυτικών Προαστίων της Αθήνας ισοφάρισε ο Τζοβάρας στο 77′.

To φιλμ

Εμφανώς καλύτερος ήταν ο ΠΑΣ στο πρώτο μέρος, με την ομάδα του Στάικου να μπαίνει πιο αποφασισμένη στην αναμέτρηση και να αναζητά το γκολ που θα της έδινε προβάδισμα. Πίεσε, κέρδισε στατικές φάσεις, δεν απειλήθηκε από τους παίκτες του Κόλμαν και εν τέλει δικαιώθηκε με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα.

Ο εξαιρετικός Πήλιος απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο και γύρισε τη μπάλα, ο Παμλίδης δεν μπόρεσε να νικήσει Γιαννιώτη και Χατζηισαία, αλλά ο Μπάλαν το έκανε, με τους Ηπειρώτες να προηγούνται και να δείχνουν πως χρειάζονται ακόμη ένα γκολ για να κεφαλαιοποιήσουν την υπεροχή τους και να πετύχουν τον στόχο τους.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Ατρόμητος μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και έδειχνε αποφασισμένος να ισοφαρίσει. Απείλησε με τον Κούεν στο 52’, έφτασε κοντά στο γκολ και πάλι με τον ίδιο ποδοσφαιριστή, αλλά ο Κρις Κόλμαν βρήκε λύση από τον πάγκο.

Ο Τζοβάρας που είχε περάσει στο παιχνίδι στο 66′, έκανε το 1-1 από στατική φάση στο 77′ και όλα έδειχναν πως αυτό θα αποδειχθεί και το τελικό σκορ της συνάντησης.

Ποιος όμως μπορούσε να φανταστεί αυτά που ακολούθησαν στη συνέχεια; Ο ΠΑΣ πίεσε αφόρητα, βρήκε τεράστια ευκαιρία με τον Μορέιρα στο 82’ και οκτώ λεπτά μετά, ο Παμλίδης ανατράπηκε από τον Χατζηισαία, με τον Σιδηρόπουλο να καταλογίζει το πέναλτι.

Ο Νίνης ανέλαβε την εκτέλεση, ο γκολκίπερ του Ατρομήτου απέκρουσε και το τελικό 1-1 οφείλεται σε τεράστιο βαθμό σε αυτόν!

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος) : Τσιντώτας, Σόρια, Παντελάκης, Μπακαδήμας, Πήλιος, Καραχάλιος, Τζίνο (63′ λ.τ. Λιάσος), Ριένστρα (83′ Νίνης), Παμλίδης (72′ Τζίμας), Μορέιρα, Μπάλαν.

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν) : Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Χατζησαΐας, Στρουγγής, Αθανασίου, Έρλινγκμαρκ (58′ Οικονομίδης), Γκονζάλες, Ροτάριου (66′ Τζοβάρας), Ρομπάιγ, Φριτζόνσον (58′ Κουέν), Κιάρτανσον (58′ Τζαβίδας)