LaLiga : “Χτίζει” σερί η Ατλέτικο, ήττα-πισωγύρισμα για τη Βαλένθια (vids)

Ο Γιαν Όμπλακ ήταν ο πρωταγωνιστής της Ατλέτικο μέχρι ο Ροντρίγκο ντε Πολ να δει την κίνηση του Σαούλ και να του βγάλει μια σαραντάρα μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, με τον Ισπανό να σκοράρει και να δίνει τη νίκη 1-0 στην Παμπλόνα κόντρα στην Οσασούνα για τη 19η αγωνιστική της La Liga.

Οι “ροχιμπλάνκος” μπήκαν πιο δυνατά και άφησαν πίσω τους τον αποκλεισμό στο κύπελλο στο ντέρμπι με τη Ρεάλ. Ορισμένες καλές στιγμές δεν κατέληξαν στα δίχτυα του Αϊτόρ Φερνάντεθ και ουσιαστικά προσκάλεσαν τους γηπεδούχους να αυξήσουν το ρυθμό και την απόδοσή τους.

Στο 2ο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με την Οσασούνα να έχει το πάνω χέρι και ουσιαστικά να χρίζει ήρωα τον Όμπλακ. Ο Σλοβένος τερματοφύλακας έκανε ορισμένες σωτήριες επεμβάσεις που μόνο κάποιος παίκτης της κλάσης του θα μπορούσε να σταματήσει και κράτησε την Ατλέτικο στο παιχνίδι μέχρι το γκολ του ξεχασμένου Σαούλ να δώσει τη νίκη.

Νωρίτερα, η Βαγιαδολίδ νίκησε με 1-0 την Βαλένθια στο «Χοσέ Θορίγια» για την 19η αγωνιστική της La Liga. Το χρυσό γκολ σημείωσε στο 90ο λεπτό ο Λάριν, στο ντεμπούτο του, με ωραίο σουτ μετά από εξαιρετική σέντρα του Ματσίς.

Ένα γκολ που άξιζε η Βαγιαδολίδ στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και ήταν πολύ καλύτερη και δημιούργησε πολλές φάσεις στην εστία της Βαλένθια, που είχε «ήρωα» τον τερματοφύλακα της, Γιόργκι Μαμαρντασβίλι. Η Βαγιαδολίδ έπιασε στους 20 βαθμούς την Βαλένθια η οποία είναι πλέον με μόλις μία νίκη στα 10 τελευταία ματς.