Super League : Μια ακόμη σπουδαία εμφάνιση για τη φετινή ΑΕΚ, 3-0 τον Άρη

Συνεχίζει τις υψηλές…πτήσεις η ΑΕΚ! Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα επικράτησε με 3-0 του Άρη στην “Αγιά-Σοφιά” και…πάτησε για πρώτη φορά κορυφή, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από τον Παναθηναϊκό.

Έτσι, περιμένουν ένα…δώρο από τον Αστέρα Τρίπολης στο αυριανό παιχνίδι, ώστε να μπουν στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος από την κορυφή της Super League.

Η γνωστή αγωνιστική «ταυτότητα» της ΑΕΚ, έκανε την εμφάνισή της για ακόμη μια φορά. Ορμητική η ομάδα του Αλμέιδα απέναντι στον Άρη, κατόρθωσε να προηγηθεί με πέναλτι του Άμραμπατ σχετικά νωρίς. Οι Θεσσαλονικείς άργησαν αρκετά να ανεβάσουν… στροφές, απειλώντας πρώτη φορά στο τέλος του πρώτου μέρους.

Κι εκεί που έδειχναν να ισορροπούν την αναμέτρηση, ήρθε ο Ετέμπο να τους «καταδικάσει» ουσιαστικά, αντικρίζοντας την κόκκινη στη μία ώρα αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, δεν το έκαναν με τον Μπράμπετς και τελικά ο Γκατσίνοβιτς «καθάρισε» τη νίκη, πριν έρθει ο Πινέδα να βάλει το «κερασάκι» στην τούρτα!. Η είσοδος του Σέρβου και του Ελίασον άλλωστε, έδωσε την ενέργεια που είχε χαθεί απ’ την Ένωση.

Κάπως έτσι η ΑΕΚ ανέβηκε στην κορυφή στο +2 απ’ τον Παναθηναϊκό που έχει ματς λιγότερο. Η Ένωση έστω και για μία μέρα θα είναι στην πρώτη θέση, περιμένοντας «στραβοπάτημα» των «πράσινων» στην έδρα του Αστέρα Τρίπολης.

Η Ένωση όπως κάνει πάντα ειδικά στην έδρα της, άρχισε με όρεξη και ορμητικότητα το ματς. Ο Άρης σε πιο παθητικό ρόλο, έβλεπε τους γηπεδούχους να έχουν την μπάλα και να προσπαθούν να δημιουργήσουν. Το πρώτο δεκάλεπτο πέρασε χωρίς κάποια μεγάλη φάση στην αναμέτρηση.

Στο 12’ ήρθε διπλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Αρχικά ο Λιβάι σούταρε με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Απ’ την εκτέλεση, ο Σιμάνσκι αφύλακτος πλάσαρε κι έστειλε την μπάλα άουτ.

Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει την μπάλα στα πόδια της, με τον Άρη να μην μπορεί να κάνει τίποτα άλλο παρά να διώχνει και να αμύνεται διαρκώς. Μέχρι το 16ο λεπτό. Ο Οντουμπάτζο ανέτρεψε τον Αραούχο και ο διαιτητής αμέσως υπέδειξε το πέναλτι. Ο Άμραμπατ ανέλαβε την εκτέλεση δύο λεπτά μετά και δεν έκανε λάθος, ανοίγοντας το σκορ για τους «κιτρινόμαυρους» της Αθήνας.

Τα ηνία της αναμέτρησης παρέμειναν στην πλευρά της ΑΕΚ. Ο Άρης δημιουργικά έδειχνε ανήμπορος να κάνει κάτι καλό, τη στιγμή που δυσκολευόταν υπερβολικά έστω να κρατήσει την κατοχή της μπάλας για να «σπάσει» το ρυθμό των αντιπάλων του. Αυτό πάντως έγινε, λόγω του αρκετά σκληρού παιχνιδιού που επικράτησε.

Στο 36’ ο Γιόνσον συνδυάστηκε με τον Πινέδα, ο Μεξικανός βρήκε τον Λιβάι Γκαρσία που κινήθηκε από αριστερά και σούταρε, με τον Κουέστα να αποκρούει διατηρώντας το 1-0.

Η πρώτη απειλή για τον Άρη ήρθε στο τέλος του πρώτου μέρους. Χαρακτηριστικό του πόσο παθητικό ρόλο αναγκάστηκαν να έχουν οι Θεσσαλονικείς στην αναμέτρηση. Ο Ιτούρμπε βρήκε τον Νταρίντα, ο Τσέχος σέντραρε, ο Γκρέι αμαρκάριστος πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ και σπαταλώντας την ευκαιρία. Έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το 1-0 για την ΑΕΚ, που ήταν η σωστή καταγραφή των όσων έγιναν στο χορτάρι της Νέας Φιλαδέλφειας, με την Ένωση να είναι σαφώς ανώτερη, πιεστική και να περιορίζει τον Άρη σημαντικά.

Ο Άρης έχασε την πρώτη του καλή ευκαιρία στο ματς, στο 51. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Αθανασιάδης βγήκε αλλά δεν έδιωξε σωστά, ο Ιτούρμπε πήρε την κεφαλιά και πριν η μπάλα περάσει την γραμμή, ο Χατζισαφί απομάκρυνε και ο Γκρέι που ήταν σε πλεονεκτική θέση σούταρε ψηλά άουτ!. Ο Φαμπιάνο είχε σύγκρουση στην έξοδο του Αθανασιάδη και βρέθηκε στο έδαφος με τον διαιτητή να συμβουλεύεται το VAR και να δείχνει πως δεν υπάρχει παράβαση για πέναλτι.

Ο Άρης μετά την καλή ευκαιρία που είχε, ανέβασε αρκετά την απόδοσή του, πήρε μέτρα στο έδαφος και πίεζε με στόχο την ισοφάριση. Στο 60ο λεπτό όμως, τα πράγματα έγιναν δύσκολα για την ομάδα του Άλαν Πάρντιου. Ο Ετέμπο, αντίκρισε για δεύτερη φορά την κίτρινη κάρτα του Πορτογάλου προπονητή για φάουλ στον Σιμάνσκι και πήρε τον δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Στο 68ο λεπτό, ο Άρης έχασε σπουδαία ευκαιρία για να σκοράρει! Ο Φαμπιάνο έκανε σέντρα από τα δεξιά, ο Μπράμπετς πήρε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Αθανασιάδη σε εντυπωσιακή αλλά και δύσκολη επέμβαση!

Στο 70ο λεπτό, ο Ματίας Αλμέιδα έβαλε στο παιχνίδι τον Ελίασον, που επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά από 84 ημέρες! Μάλιστα ο κόσμος φώναζε το όνομα του Ελίασον την ώρα που έμπαινε στον αγωνιστικό χώρο!

Στο 74΄ ο Γκατσίνοβιτς που είχε περάσει ως αλλαγή μαζί με τον Ελίασον, δημιούργησε την πρώτη του καλή ευκαιρία στο ματς. Ο Σέρβος, πήρε την μπάλα από το κέντρο, έκανε την κούρσα έφτασε στην αντίπαλη περιοχή πλάσαρε αλλά είδε την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Γκατσίνοβιτς βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα! Ο Αραούχο έκανε ασίστ για τον Γκατσίνοβιτς και αυτός πλάσαρε εύστοχα τον Κουέστα για το 2-0!

Στο 85, ο Ιτούρμπε εκτέλεσε φάουλ, με τον Αθανασιάδη να μαζεύει εύκολα.

Στο 89ο λεπτό, ήρθε το τελικό 3-0 για την ΑΕΚ! Ο αλτραουιστής Αραούχο κουβάλησε την μπάλα από το κέντρο, είδε την κίνηση στα αριστερά του που έκανε ο Πινέδα, την κατάλληλη στιγμή του έσπασε την μπάλα και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 3-0! Πλέον ο Αραούχο μετράει έξι ασίστ!

AEK (Ματίας Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί (79’ Σιντιμπέ), Σιμάνσκι (70’ Γκατσίνοβιτς), Άμραμπατ (70’ Ελίασον), Πινέδα, Γιόνσον (79’ Μάνταλος), Λιβάι Γκαρσία (79’ Τσούμπερ), Αραούχο.

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο (70’ Μαζικού), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πέερσμαν, Eτέμπο, Ντουκουρέ, Νταρίντα, Ιτούρμπε, Ματέο Γκαρσία (90+3’ Σγούρος), Γκρέι (61’ Νταμπό).