LaLiga : Απίστευτο…κάζο της Βιγιαρεάλ στο Martínez Valero, ντέρμπι με τα όλα του στο RCDE (vids)

Πολύ σκληρή για να…πεθάνει η Έλτσε, που παρά το γεγονός πως βρισκόταν στην τελευταία θέση με μονοψήφιο αριθμό και χωρίς καμία νίκη στο πρωτάθλημα, πέτυχε τρία γκολ κόντρα στην 5η Βιγιαρεάλ!

Περίοδο ντεφορμαρίσματος διάγει η Βιγιαρεάλ, που στα τελευταία της τέσσερα παιχνίδια έχει κερδίσει μόνο την Χιρόνα κι αυτήν με πέναλτι στις καθυστερήσεις που δεν έπρεπε να δοθεί.

Το «κίτρινο υποβρύχιο» έπεσε σε τεράστια φουρτούνα στην έδρα της ουραγού Έλτσε, που μετά από 20 αγωνιστικές βρήκε την πρώτη της νίκη στην σεζόν με το ηχηρό 3-1!

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Πέρε Μίγια. Ο Ισπανός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό, ενώ με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι (45’, 52’), διαμόρφωσε το 3-1 απέναντι σε μία Βιγιαρεάλ που είχε ισοφαρίσει και αυτή προσωρινά με τον Ζεράρδ Μορένο (22’).

Λίγο νωρίτερα, σε ένα επεισοδιακό ματς με δύο αποβολές και μπόλικη ένταση, Εσπανιόλ και Οσασούνα αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, με τον Μπρέιθγουεϊτ να ισοφαρίζει στην επανάληψη (59’) το γκολ του Μπούντιμιρ στο πρώτο μέρος (45’) και να διατηρεί τους Καταλανούς πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Νωρίτερα, Εσπανιόλ και Οσασούνα ήρθαν ισόπαλες με 1-1 στη Βαρκελώνη ενώ αμφότερες αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο από το πρώτο ημίχρονο.

Μάλιστα η ομάδα της Παμπλόνα προηγήθηκε με τον Μπούντιμιρ (45′), αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μπρέιθγουεϊτ στο 59o λεπτό. Να σημειωθεί πως και οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν στην επανάληψη με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής στις καθυτερήσεις του πρώτου μέρους των Γκάμπριελ (Εσπανιόλ) και Εζαλζούλι (Οσασούνα).