Super League : Κανείς δεν έγινε…σοφότερος από το 0-0 στο Αγρίνιο

Ελάχιστοι θα θυμούνται το σημερινό ματς στο Αγρίνιο…

Σε μια αναμέτρηση με τρεις σοβαρές ευκαιρίες, η «λευκή» ισοπαλία ήρθε φυσιολογικά και με συμβαδίζοντας με το «παγωμένο» θέαμα.

Η σκοπιμότητα βγήκε νικήτρια στο ματς του Παναιτωλικού με τον Αστέρα Τρίπολης. Ματς ίδιο με τις καιρικές συνθήκες στη χώρα, δεν άφησε κανέναν «χορτασμένο» απ’ το θέαμα που προσφέρθηκε. Σε όλο το 90λεπτο ουσιαστικά υπήρξαν τρεις σημαντικές ευκαιρίες για γκολ. Δεν μετατράπηκαν σε τέρμα κι έτσι το 0-0 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά.

Τα ρίσκα ήταν ελάχιστα, οι στατικές φάσεις ή τα ατομικά λάθη προκαλούσαν τις όποιες επικίνδυνες στιγμές κι έτσι μοιραία οδηγήθηκε η αναμέτρηση στο 0-0. Αποτέλεσμα που διατηρεί τη διαφορά των 2 βαθμών ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τον Παναιτωλικό να είναι στους 24 και τον Αστέρα στους 22.

Το ματς άρχισε συμβαδίζοντας με τον καιρό στη χώρα. «Παγωμένα». Το πρώτο 20λεπτο έφυγε χωρίς φάσεις, έστω υποψίες ευκαιριών για τις δύο ομάδες. Στο 23’ ο Καστάνιο πίεσε αρκετά το τελείωμα του Ζοάο Πέδρο κι έτσι το σουτ του τελευταίου έφυγε άουτ.

Η συνέχιση της αναμέτρησης, ήταν ανάλογα νωθρή. Παιχνίδι με μπόλικη τακτική, χωρίς ρίσκα, ειδικά για τους φιλοξενούμενους. Με τον Παναιτωλικό να έχει μεν μια κάποια κατοχή, αλλά να μην απειλεί σε καμία περίπτωση.

Οι Αρκάδες στο 40’ έκαναν αισθητή την παρουσία τους, όταν ο Καρμόνα μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων, δεν έκανε καλό γύρισμα και μπλόκαρε ο Κοντογιάννης. Ο Αστέρας έχασε πραγματικά μεγάλη ευκαιρία τέσσερα λεπτά μετά.

Μπαράλες, Μπαρτόλο και Κρέσπι έπαιξαν γρήγορα την μπάλα, ο τελευταίος βρέθηκε σε θέση βολής, με το πλασέ του να σταματά στον Κοντογιάννη που κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Το πρώτο μέρος «έκλεισε» με απειλητικό Παναιτωλικό, αλλά οι προσπάθειες Κολοβού και Ζοάο Πέδρο «κόπηκαν» απ’ την άμυνα των φιλοξενούμενων. Έτσι το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με επιθετικές προσπάθειες κυρίως μέσω στατικών φάσεων που δεν έφεραν αποτέλεσμα. Η μεγάλη φάση ήρθε για τον Αστέρα Τρίπολης στο 55’. Από εκτέλεση στημένης μπάλας, ο Καστάνο ξεχάστηκε απ’ την άμυνα του Παναιτωλικού, βρέθηκε σε θέση βολής στο ύψος της μικρής περιοχής και δεν κατάφερε να σκοράρει!

Χρειάστηκε να φτάσει το ματς στο 72’ για την επόμενη καλή στιγμή, όταν ο Κοντογιάννης έδιωξε το γυριστό του Κρέσπι. Ο Παναιτωλικός την πρώτη του πραγματική ευκαιρία σε όλο το ματς ουσιαστικά, την έκανε στο 74’.

Ο Ζοάο Πέδρο είδε την μπάλα να του στρώνεται μετά από κόντρες. Ήταν φάτσα με τον Παπαδόπουλο, όμως το τελείωμά του ήταν υπερβολικά άστοχο στέλνοντας την μπάλα ψηλά άουτ.

Τα λεπτά που ακολούθησαν, είχαν προσπάθειες ανούσιες. Χωρίς να παίρνει κανείς μεγάλα ρίσκα, χωρίς φαντασία στον αγωνιστικό χώρο. Έτσι το 0-0 «σφράγισε» τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Κοντογιάννης, Λάρσον, Μάλης (46΄Μάρτενσον), Μλάντεν, Χουχούμης, Λιάβας, Κολοβός (79΄Μπουζούκης), Ντουάρτε (78΄Τσιγγάρας), Μορσέι (71΄Ξενιτίδης), Σενγκέλια, Πέδρο (79΄Καρέλης).

Αστέρας Τρίπολης (Άκης Μάντζιος): Παπαδόπουλος, Ατιένζα, Καστάνο, Αλάγμπε, Καρμόνα, Άλβαρες, Σανταφέ (94΄Τασουλής), Μπαρτόλο (46΄Ριέρα), Σίτο (88΄Τιλίκα), Κρέσπι, Μπαράλες (93΄Μπενίτο).