Serie A : Η Σαμπντόρια έχασε το πολύτιμο τρίποντο στο 90+9′! (vid)

Τρομερό φινάλε στο Brianteo, με τη Σαμπντόρια να κρατά μια υπερπολύτιμη νίκη αλλά να τη χάνει μέσα από τα χέρια της στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι Γενοβέζοι βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο στη φετινή Serie A, εν αντιθέσει με τη Μόντσα που θεωρούνταν από τα φαβορί για τον υποβιβασμό. Κι όμως, η ομάδα του Σίλβιο Μπερλουσκόνι όχι μόνο φαίνεται πως εξασφαλίζει γρήγορα την παραμονή αλλά μπορεί να κάνει το…ντεμαράζ και να διεκδικήσει την 7η θέση που οδηγεί στο Conference League.

Ο Μανόλο Γκαμπιαντίνι έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους, με γκολ μόλις στο 12ο λεπτό, όμως η Μόντσα αντέδρασε και στο μισάωρο ισοφάρισε με τον Αντρέα Πετάνια.

Στο 58′ η Σαμπ πήρε ξανά το προβάδισμα με τον ίδιο ποδοσφαιριστή και κρατούσε με…νύχια και δόντια το υπέρ της σκορ, μέχρι το 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Βαλότι υπέπεσε σε πέναλτι και ο Ματέο Πεσίνα ευστόχησε για το τελικό 2-2.