Basket League : Ανάσα παραμονής για την Καρδίτσα!

Την τρίτη της νίκη στη Βasket League σημείωσε η Καρδίτσα καθώς επικράτησε με 86-80 του Περιστερίου για την 16η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Mε τον Πριτζέτ (20 πόντους) να μετατρέπει τα τελευταία λεπτά σε παράσταση για έναν ρόλο οι γηπεδούχοι πήραν μια πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας και στην προσπάθεια που κάνουν για να παραμείνουν στην Basket League. Πρώτος σκόρερ ο Γκάλινατ (24 πόντους ) και σημαντική συνεισφορά από τον Γκάμπροβσεκ (17 πόντους) για την Καρδίτσα που είχε 47% στα τρίποντα (10/21) και επιμέρους σκορ 26-13 στην τελευταία περίοδο. Από τους φιλοξενούμενους ο Μπίλαν έκανε νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Σε μία πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση εξελίχθηκε αυτή στην Καρδίτσα με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ. Το Περιστέρι μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 7-0 αλλά πολύ γρήγορα οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και παρά τον τραυματισμό του Λαμάρ Πίτερς που αποχώρησε από τον αγώνα, δεν έδειξαν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν. Στο τέλος της πρώτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά το προβάδισμα με 24-16, ωστόσο με πρωταγωνιστή τον Γκάλινατ η Καρδίτσα έκανε επιμέρους σκορ 25-13 στο δεύτερο δεκάλεπτο, με συνέπεια να προηγηθεί με 41-37 στο ημίχρονο.

Όπως γίνεται αντιληπτό η μάχη συνεχίστηκε στην επανάληψη με τους γηπεδούχους να μπαίνουν μπροστά με 48-42 στο 23’ έπειτα από δύο εύστοχες βολές του Γκάλινατ. Σ’ εκείνο το σημείο αντέδρασαν οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη και με σημείο αναφοράς τον Μίρο Μπίλαν έκαναν επιμέρους σκορ 16-2 με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα με 58-50 στο 26’. Το Περιστέρι κάπου εκεί προσπάθησε να βάλει τις βάσεις για την επικράτηση αφού έφτασε και τη διαφορά στους εννέα πόντους (65-56) αλλά με χαμηλό σχήμα οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να επιστρέψουν.

Το +9 (69-60) του Περιστερίου στην εκκίνηση της τέταρτης περιόδου δεν ήταν αρκετό, ώστε να ξεφύγει στο σκορ καθώς η Καρδίτσα απάντησε με σερί 8-0 με έξι πόντους Γκάμπροβσεκ και δύο του Έβανς μειώνοντας στον έναν (69-68) στο 34’. Με καλάθι του Σον Έβανς μάλιστα, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά (77-76) δύο λεπτά αργότερα. Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Πριτζέτ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 84-78 στο 39’ και στη συνέχεια «σφράγισαν» την πολύτιμη νίκη τους ενόψει της συνέχειας στη Basket League.

Tα δεκάλεπτα: 16-24, 41-37, 60-67, 86-80.