Serie A : “Άλωσε” το Olimpico η Αταλάντα (vid)

Μεγάλη νίκη της Αταλάντα στο Olimpico της Ρώμης, που φέρνει τους Μπεργκαμάσκι στην τρίτη θέση της Serie A!

Η ομάδα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι επέστρεψε έτσι στις νίκες μετά από μία αγωνιστική, ενώ οι «λατσιάλι» έμειναν χωρίς τρίποντο τρίτο σερί ματς, έχασαν μετά από πέντε και πλέον δεν έχουν κερδίσει τη συγκεκριμένη αντίπαλο στην έδρα τους από το 2017!

Η Λάτσιο είχε κλασική ευκαιρία στο 17′ με τον μοιραίο της βραδιάς Ιμόμπιλε να αστοχεί σε τετ-α-τετ με τον Μούσο.

Ωστόσο οι Μπεργκαμάσκι ήταν αυτοί που είχαν τις περισσότερες φάσεις στο ξεκίνημα, με κορυφαία αυτή του Λούκμαν, που είχε δοκάρι στο 21′ με σουτ που πρώτα απέκρουσε ο Προβεντέλ.

Οι φιλοξενούμενοι τελικά κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 23′ με ωραίο φαλτσαριστό δεξί σουτ του Τζαπακόστα μέσα από την περιοχή, με το 0-1 να μένει στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου.

Το β’ ξεκίνησε με μεγάλες ευκαιρίες από τις δύο ομάδες, για τη Λάτσιο στο 48′ με τον Ιμόμπιλε και την Αταλάντα ένα λεπτό αργότερα με τον Χόιλουντ, φάσεις στις οποίες οι τερματοφύλακες στάθηκαν στο ύψος τους σε τετ-α-τετ.

Αντίθετα με τους Ρωμαίους όμως, η Αταλάντα φάνηκε εκ νέου πιο αποτελεσματική στο 65ο λεπτό, με τον Λούκμαν να μπαίνει από αριστερά και να δίνει έτοιμο γκολ στον Χόιλουντ για το 0-2.

Λάτσιο (Μαουρίτσιο Σάρι): Προβεντέλ, Μάρουσιτς, Καζάλε, Ρομανιόλι (39′ Πάτρικ), Χιουσάι (58′ Λάτσαρι), Μιλίνκοβιτς – Σάβιτς, Κατάλντι (58′ Βεσίνο), Αλμπέρτο, Άντερσον (58′ Πέδρο), Ιμόμπιλε, Τσακάνι.

Αταλάντα (Τζιανπιέρο Γκασπερίνι): Μούσο, Τολόι, Τζιμσίτι, Σκαλβίνι (59′ Παλομίνο), Χάτεμπουρ (63′ Nτεμιράλ), Ντε Ρόον, Κοοπμάινερς, Τσαπακόστα, Έντερσον, Λούκμαν (89′ Μπογκά), Χόιλουντ (89′ Σαπάτα).