Super League : Άντεξε στο τέλος ο Ιωνικός, 0-0 στους “Ζωσιμάδες”

Η αποβολή του Ρομαό στο 66′ με δεύτερη κίτρινη κάρτα, έβαλε δύσκολα στον Ιωνικό, ωστόσο κατάφερε να αντέξει ως το τέλος.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε δοκάρι με τον Τζήμα στο 95′, έχασε την ευκαιρία της… 5ετίας με τον Μπάλαν, που είχε και δοκάρι και έμεινε στο 0-0 με τον Ιωνικό που πήρε μια ακόμη βαθμολογική ανάσα.

Οι Ηπειρώτες ήταν αυτοί που είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες, με τον Μπάλαν να χάνει τις πιο σημαντικές ευκαιρίες για την ομάδα του Θανάστη Στάικου. Αρχικά στο 42ο λεπτό με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Στο δεύτερο μέρος έχασε μοναδική ευκαιρία να σκοράρει, όταν έπειτα από γύρισμα του Πήλιου από τα δεξιά βρέθηκε προ κενής εστίας και έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Ο Ιωνικός ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Ρομαό με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 66ο λεπτό.

Οι Ηπειρώτες έχασαν τεράστια ευκαιρία να πάρουν το παιχνίδι με buzzer-beater. Στο 90+4′ ο Σόρια εκτέλεσε το φάουλ και ο Τζίμας έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ιωνικού.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα έφτασε τους 21 βαθμούς, ενώ ο Ιωνικός παραμένει αήττητος με τον Μιχάλη Γρηγορίου στον πάγκο της ομάδας, έχοντας

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Σούλης, Σόρια, Μπακαδήμας, Εραμούσπε, Πήλιος, Καραχάλιος, Τζίνο (86′ Τζίμας), Ριένστρα (55′ Νίνης), Παμλίδης (45′ Λώλης), Μορέιρα (86′ Μπατίστ), Μπάλαν

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτετσιώτη, Ρουμπουλάκου, Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Μύγα, Κάνιας, Φαντιγκά (46′ Καμπράλ), Σάκιτς, Σεμπά, Λοβερά (68′ Αντούνες), Μάντζης (74′ Μάνος / 90+1′ Μπουένα)