Volley League : Εύκολο απόγευμα για τον Παναθηναϊκό και τώρα… Ολυμπιακός!

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να πιεστεί επικράτησε με 3-0 σετ του Άθλου Ορεστιάδας και τώρα στρέφει την προσοχή του στη ρεβάνς με τον Ολυμπιακό.

Oι “πράσινοι” επικράτησαν με 3-0 σετ (25-22, 25-22, 25-16), πριν τον δεύτερο ημιτελικό με τον Ολυμπιακό για το CEV Challenge Cup την Τετάρτη, 15 Φεβρουαρίου.

Η έναρξη της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει δύο πόντους προβάδισμα (7-5). Οι «πράσινοι» διατήρησαν μέχρι τα μέσα του σετ την υπέρ τους διαφορά, ωστόσο ο Άθλος ισοφάρισε προσωρινά σε (16-16).

Στην ισοφάριση της ομάδας από την Ορεστιάδα βρήκε απάντηση ο Παναθηναϊκός, ο οποίος βρέθηκες σε θέση set ball, όντας στο +5 (24-19). Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στα σετ κλείνοντας το πρώτο με (25-22).

Στην επανάληψη, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά κάνοντας από νωρίς το +4 (5-1). Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμα της (16-11), όμως, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους δύο πόντους αναγκάζοντας τον προπονητή του Παναθηναϊκού να καλέσει time out.

Από εκεί και πέρα το τριφύλλι διατήρησε μια διαφορά τριών πόντων για να κλείσει το σετ με (25-22).

Στο τρίτο σετ οι πράσινοι μπήκαν έχοντας την ίδια απόδοση με το προηγούμενο σετ, αποκτώντας από πολύ νωρίς προβάδισμα ασφαλείας (8-3), το οποίο διαχειρίστηκε έως τα μέσα του σετ.

Με το σκορ στο 15-11 η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πραγματοποίησε ένα πολύ μεγάλο σερί φτάνοντας την διαφορά στους εννέα πόντους (20-11), η οποία της έδωσε την άνεση να κλείσει το σετ με σκορ 25- και συνάμα το ματς με (3-0) σετ.

Τα σετ: 25-22, 25-22, 25-16