Volley League : Ρεσιτάλ βόλεϊ από την Κηφισιά και 3-0 επί του Φοίνικα

Τη δεύτερη μεγαλύτερη νίκη επί του Φοίνικα μετά το 3-0 που επιτεύχθηκε στις 26/01/2009 και πάλι στο Ζηρίνειο σημείωσε ο ΑΟΠ Κηφισιάς, στο τηλεοπτικό ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής.

Όπως και στον Α γύρο στη Σύρο (νίκησε 3-2) η Κηφισιά πήρε τον αέρα του «πειρατικού» και πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο. Το 2009 στην πρώτη τους αναμέτρηση στο Ζηρίνειο η Κηφισιά είχε χάσει και τότε μόλις 56 πόντους.

Η νίκη αυτή αλλάζει τα δεδομένα στη μάχη της 4αδας καθώς βάζει φρένο στον Φοίνικα (προέρχονταν από το 3-0 επί του Παναθηναϊκού) και βάζει για τα καλά την Κηφισιά στο παιχνίδι. Η ομάδα της Κηφισιάς ανέβηκε στους 23 βαθμούς, έναντι 24 του Φοίνικα, ενώ 25 έχει ο Μίλωνας που την Κυριακή παίζει με τον ΟΦΗ.

Η Κηφισιά έκανε ίσως την καλύτερη της εφετινή εμφάνιση με αποτελεσματικό σερβίς και ελάχιστα λάθη. Κορυφαίοι ήταν οι Οκοσάνοβιτς και Στιβαχτής με τον πρώτο να σημειώσει 22 πόντους και τον δεύτερο να δίνει ρεσιτάλ στην ανάπτυξη.

Ο Φοίνικας είχε κακή υποδοχή και στάθηκε με αξιώσεις μόνο στο 2ο σετ όπου έγινε ντέρμπι, αλλά ο Οκοσάνοβιτς και ο Ρικάρντο πήραν τις καθοριστικές επιθέσεις και τελείωσαν το σετ 25-23.

Στο πρώτο σετ του αγώνα η Κηφισιά παίρνοντας ενέργεια από τους φιλάθλους της που ήταν ενθουσιώδεις στο Ζηρίνειο, ξεκίνησε εντυπωσιακά και προηγήθηκε 4-1 με εντυπωσιακή πάιπ του Τσέιβερς. Η αθηναϊκή ομάδα συνέχισε να έχει την υπεροχή, ο Φοίνικας παρουσίασε «αρρυθμίες» στην υποδοχή και έτσι οι «κυανόλευκοι» με τον σχεδόν αλάνθαστο Ρικάρντο να τελειώνει μπάλες έφτασαν σε νταμπλ σκορ 14-7.

Οι «κυανόλευκοι» συνέχισαν με το «γκάζι πατημένο», ο Στιβαχτής μοίραζε εξαιρετικά το παιχνίδι και με κόντρα του Οκοσάνοβιτς διαμορφώθηκε το 17-9. Ο Φοίνικας προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ και με τους Κλίνκενμπεργκκαι Παπαλεξίου μείωσε 18-13. Ο Τσέιβερς έβγαλε την ομάδα του από τη δύσκολη περιστροφή και στη συνέχεια τα διαδοχικά μπλοκ του Σπηλιώτη και Τσέιβερς διαμόρφωσαν το 21-13. Οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη συνέχισαν να είναι σχεδόν αλάνθαστοι και έκλεισαν το σετ 25-15 με έξυπνο πλασέ του Οκοσάνοβιτς.

Στο 2ο σετ η Κηφισιά συνέχισε από εκεί που σταμάτησε καθώς και πάλι ήταν πιεστική στο σερβίς και με μεγάλη ενέργεια. Μάλιστα με τρεις διαδοχικούς άσσους του «μπόμπερ» Οκοσάνοβιτς μπήκε σε «θέση οδηγού» 6-2.

Ο Φοίνικας έβγαλε αντίδραση και με τον Κλίνκενμπεργκ στα 9 μέτρα να πληγώνει την υποδοχή της Κηφισιάς έτρεξε σερί 6-0 προσπερνώντας 8-6 βρίσκοντας πόντους από Παπαλεξίου και Φρομ. Η ομάδα των βορείων προαστίων με άσσο του Μαικόν έφερε ξανά το σετ στα ίσα 9-9, ενώ λίγο αργότερα ο Τσέιβερς με νέο «χτύπημα» από τα 9 μέτρα έφερε την Κηφισιά μπροστά 12-11.

Οι εναλλαγές στο προβάδισμα συνεχίστηκαν με τους παίκτες των δύο ομάδων να παίζουν όμορφο βόλεϊ. Στην καλύτερη φάση του σετ παρά την εξαιρετική άμυνα των Στιβαχτή και Κοντοστάθη, ο Παπαλεξίου τελείωσε την μπάλα διαμορφώνοντας το 15-13 για τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα των Κυκλάδων με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Μιχάλοβιτς έφτασε στο +3, 17-14, όμως και πάλι η Κηφισιά έδειξε «μέταλλο» ισοφαρίζοντας 18-18 με άσσο του Μαικόν.

Στο σετ συνέχισε να «πέφτουν κορμιά» με τους παίκτες των δύο ομάδας να «σκουπίζουν» το τάραφλεξ σχεδόν σε κάθε φάση. Οι γηπεδούχοι με έξυπνο πλασέ του Στιβαχτή και κερδισμένο μπλοκ άουτ του Τσέιβερς πήραν ξανά τα «ηνία» 20-19, ενώ στη συνέχεια το μπλοκ του Ρικάρντο τους έφερε στο 22-20.

Η Κηφισιά κράτησε με «νύχια και με δόντια» το μικρό προβάδισμα και έφτασε σε διπλό σετ μπολ 24-22 με επίθεση του Ρικάρντο. Ο Φοίνικας έμεινε «ζωντανός» μειώνοντας 24-23, καθώς το σερβίς του Οκοσάνοβιτς πήγε στο φιλέ, με το Σέρβο διαγώνιο της Κηφισιάς να μην ξανακάνει λάθος και να κλείνει το σετ 25-23.

Αμφίρροπο ήταν και το 3ο σετ με τις δύο ομάδες να τις δύο ομάδες να βγάζουν πάθος και πείσμα. Το πανέξυπνο πλασέ του Ρικάρντο έβαλε μπροστά την Κηφισιά 7-6, όμως ο «κεραυνός» του Φρομ από τα 9 μέτρα έδωσε το προβάδισμα στον Φοίνικα 8-7. Στην εξέλιξη του σετ η εκπληκτική άμυνα του Κοντοστάθη δεν πήγε χαμένη καθώς ο Οκοσάνοβιτς τελείωσε τη μπάλα δίνοντας ξανά στους «κυανόλευκους» με 10-9. Στη συνέχεια το μπλοκ της Κηφισιάς «σκέπασε» το φιλέ με τους γηπεδούχους να «εκτοξεύουν» τη διαφορά στο 16-10.

Ο Φοίνικας με πέναλτι του Παπαδόπουλου μείωσε 18-15, όμως η Κηφισιά με «καθαρό μυαλό», αλλά και ποιότητα δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης της υπεροχής της. Με «υπερόπλα» μπλοκ και άμυνα πήγε στο 21-15 κατακτώντας το σετ 25-18 με διαδοχικούς άσσους του Οκοσάνοβιτς.

Διαιτητές: Πρέντζας, Ονόπας, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Βαρατάσης, Καπότης