Γ Εθνική : Κομβική νίκη για τη Ζάκυνθο

Μια πολύ σημαντική νίκη πέτυχε την Κυριακή (12/2) ο ΑΠΣ Ζάκυνθος, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο της Γ Εθνικής.

Οι νησιώτες επικράτησαν με 1-0 του Αστέρα Πετριτή και έφτασαν τους 16 βαθμούς, όσους και ο Απόλλων Πάργας στην 9η θέση. Το γκολ που έδωσε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς στη Ζάκυνθο πέτυχε ο Καλλιβωκάς, λίγο πριν την ανάπαυλα για το πρώτο ημίχρονο.

Μπροστά στους φίλους της, η ομάδα του Δημήτρη Μαγκαφίνη πήρε αυτό που ήθελε και ταξιδεύει την επόμενη εβδομάδα στη Χαλκίδα για ακόμη έναν “τελικό”.

Από την άλλη πλευρά, το συγκρότημα της Κέρκυρας αγωνίστηκε χωρίς τον πρώτο του σκόρερ (8 γκολ σε 12 ματς), Δημήτρη Γραμμένο, μια απώλεια που φάνηκε αισθητά στο σημερινό παιχνίδι.

Στο 29′ ο Γεωργοπάλης εκτέλεσε κόρνερ, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά αλλά ο Γκάρας ήλεγχε την πορεία της μπάλας και μπλόκαρε.

Στο 32′ η Ζάκυνθος φάνηκε για πρώτη φορά απειλητική, όταν ο Γιασίν δοκίμασε από πλάγια θέση αλλά ο Δήμας απέκρουσε.

Η φάση που έκρινε το ματς σημειώθηκε στο 44′ όταν ο Πιρές εκτέλεσε το φάουλ, ο Καλλιβωκάς πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με κεφαλιά “έγραψε” το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας ρίσκαρε περισσότερο, όμως η Ζάκυνθος ήταν αυτή που είχε τις καλές στιγμές στο ματς, αρχικά στο 47′ σε σουτ του Κάρδαρη, στο 51′ όταν ο Σούρμπης έστειλε τη μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και έπειτα στο 70′ όταν το σουτ του Γιασίν απέκρουσε ο πρώην παίκτης της Ζακύνθου, Ιπποκράτης Δήμας.

AΠΣ Ζάκυνθος (Δημήτρης Μαγκαφίνης) : Γκάρας, Μούστα, Μασούρας, Νόνης, Καλλιβωκάς, Σούρμπης, Γιασίν (90+2′ Παπαδόπουλος), Mεταξάς (67′ Ντούκας), Πιρές (90+2′ Πιρές), Ελ Καμπαμπρί (77′ Τάντιτς), Kάρδαρης (90+2′ Γουσέτης)

Αστέρας Πετριτή (ΓιάννηςΣφακιανάκης) : Δήμας, Κουρτελέσης, Πούλος, Γιαρδικιώτης, Γεωργοπάλης, Γκασίδης, Κουκουλέκης, Τσιάβος, Θηραίος (75′ Σουκεράς), Μαργκόν (88′ Λέσσης), Λεμπόνγκο