LaLiga : Δεν το χάνει με τίποτα αυτή η Μπαρτσελόνα, πέρασε και από το Ceramica (vid)

Ασταμάτητη η φετινή Μπαρτσελόνα, έχει…πεισμώσει για τα καλά για να επιστρέψει στην κορυφή του ισπανικού ποδοσφαίρου!

Με γκολ του Πέδρι, η Μπαρτσελόνα πέρασε και από την έδρα της Βιγιαρεάλ (0-1) και πλέον η διαφορά από την Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε στους 11 βαθμούς.

Οι Καταλανοί έχουν μία άμυνα από ατσάλι, μετρούν 6 συνεχόμενες νίκες (και 12 στα τελευταία 13 παιχνίδια) και με το 0-1 στην έδρα της Βιγιαρεάλ έφτασε την διαφορά από την Ρεάλ Μαδρίτης στο +11 με ένα παιχνίδι περισσότερο.

Το σενάριο του παιχνιδιού δεν διέφερε από παρόμοια ματς των Καταλανών, που βρήκαν ένα γρήγορο γκολ μετά από μαγικό τρίγωνο ανάμεσα σε Ντε Γιονγκ, Λεβαντόφσκι, Πέδρι και τέλειο πλασέ του τελευταίου (17’, 0-1).

Οι Καταλανοί θα μπορούσαν να είχαν κλειδώσει το ματς από νωρίς όμως ο… γερό-Ρέινα σταμάτησε τον Λεβαντόφσκι (25’), αλλά και να είχαν ισοφαριστεί καθώς στην λήξη του ημιχρόνου ο Μοράλες έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία για το 1-1.

Μελανό σημείο του ματς ο πολύ σοβαρός τραυματισμός του Κοκλέν, που έριξε ακόμα περισσότερο το ηθικό των παικτών του Κίκε Σετιέν.

Στην επανάληψη, η Μπαρτσελόνα διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμα και έδειξε ότι ελέγχει απόλυτα το ματς. Είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς με τον Ραφίνια και παρότι στο τέλος πιέστηκε (η Βιγιαρεάλ είχε ακυρωθέν γκολ στο 90ό λεπτό με τον Τσουκουέζε), βρήκε τον τρόπο να φτάσει σε άλλη μία επαγγελματική νίκη που την φέρει ακόμα πιο κοντά στο φετινό πρωτάθλημα.