Α1 Γυναικών : Ευρεία νίκη του ΠΑΟΚ στο “Γ.Κασιμάτης”

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Α1 Χάντμπολ γυναικών ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας της ΑΕΚ με 27-38, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής.

Γεμάτο επιθετικά ήταν το πρώτο πεντάλεπτο του παιχνιδιού, με την ΑΕΚ να έχει ένα μικρό προβάδισμα, 3-1, το οποίο ισοφάρισε ο Δικέφαλος γρήγορα, 5-5. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί μέχρι και το 8-8, με τον ΠΑΟΚ σ’ εκείνο το σημείο να «τρέχει» το γήπεδο, παίρνοντας προβάδισμα με δύο σερί γκολ της Σεβδίλη, 8-10. Από κείνο το σημείο και έπειτα, ο Δικέφαλος έλεγξε τον ρυθμό του παιχνιδιού, αυξάνοντας τον ρυθμό στο δικό του τέμπο. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με 13-15, ωστόσο με πολύ καλή άμυνα και σωστές αποφάσεις στην επίθεση, οι «ασπρόμαυρες» έκαναν 0-3 σερί, με το πρώτο μέρος να τελειώνει στο 13-18 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Κυρίαρχος μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ, δυναμώνοντας την άμυνα του, ενώ παράλληλα «έτρεξε» ένα 0-5 σερί το οποίο έφερε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 13-23. Με τον ρυθμό του αγώνα να παραμένει σε υψηλά επίπεδα, ο Δικέφαλος δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στις γηπεδούχες, έχοντας στο τελευταίο εικοσάλεπτο διαφορά 12 τερμάτων, 16-28. Η διαφορά δεν μειώθηκε στη συνέχεια, με τον ΠΑΟΚ να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού, έχοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο σαφές προβάδισμα, 23-37. Έτσι, ο Δικέφαλος πήρε τη νίκη με 27-38.