LaLiga : Τρομερή η Μαγιόρκα, πέτυχε “καρέ” και…μυρίζει Ευρώπη! (vid)

Μέχρι πριν από λίγες εβδομάδες η Μαγιόρκα κοιτούσε με… ανησυχία το βαθμολογικό πίνακα, θέλοντας να ξεμακρύνει όσο το δυνατόν γρηγορότερα απ’ την επικίνδυνη ζώνη.

Πλέον μετά την εμφατική νίκη της με 4-2 επί της Βιγιαρεάλ (4η στα τελευταία 7 ματς) στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της LaLiga, έχει πλησιάσει μία… ανάσα από τα ευρωπαϊκά «εισιτήρια», πιάνοντας τη σημερινή αντίπαλό της στους 31 βαθμούς.

Οι νησιώτες προηγήθηκαν στο 20′ με τον Καντεβέρε, ενώ ένα λεπτό αργότερα απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την απευθείας αποβολή του Τριγκουέρος.

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε από νωρίς με παίκτη λιγότερο, η Βιγιαρεάλ έφερε το ματς στα ίσα με τον Μοράλες στο 43′, όμως δεν πρόλαβε να… χαρεί πολύ διότι ο Ροντρίγκες έβαλε ξανά τη Μαγιόρκα μπροστά στο σκορ στο 45′.

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου τα «κίτρινα υποβρύχια» ισοφάρισαν ξανά με τον Τσουκουέζε, όμως οι γηπεδούχοι ήταν… καταιγιστικοί από εκεί και πέρα. Στο 56′ ο Ροντρίγκες έδωσε για τρίτη φορά το προβάδισμα στη Μαγιόρκα, ενώ στο 63′ ο Μουρίκι «τελείωσε» το ματς, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.