Super League : “Καθάρισε” στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός

Δύσκολη νίκη για τον αγχωμένο Παναθηναϊκό, που εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Σι και έφτασε στην τελική επικράτηση κόντρα στον μαχητικό Βόλο.

Ο Παναθηναϊκός είχε την υπεροχή απέναντι στον Βόλο, αλλά άργησε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, αγχώνοντας τον εαυτό και τον κόσμο του. Όταν όμως λύθηκε ο «γόρδιος δεσμός», χάρη στο γκολ του Κουρμπέλη, οι «πράσινοι» έφτασαν σε μία πολύ σημαντική νίκη με 2-0 σε εννέα λεπτά, που τους διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο φρόντισε να συνεχίσει τον Φεβρουάριο ο Παναθηναϊκός, με τους «πρασίνους» να «τριτώνουν» τις συνεχόμενες νίκες τους στην Super League, επικρατώντας με 2-0 του Βόλου στην Λεωφόρο, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η εικόνα της ομάδας του Γιοβάνοβιτς ήταν εξαιρετική, οι τελικές προσπάθειες και οι ευκαιρίες αμέτρητες, αλλά εν τέλει η λύση δόθηκε από τον Δημήτρη Κουρμπέλη, χάρη στο πρώτο του γκολ μετά τον Δεκέμβριο του 2020, για να έρθει ο Σπόραρ και να διασφαλίσει το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο!

Έμοιαζε από την αρχή δεδομένο πως ο Παναθηναϊκός θα επιχειρήσει να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης και να δώσει τον δικό του ρυθμό στο ματς, με τους φιλοξενούμενους να περιορίζονται πλήρως σε παθητικό ρόλο.

Αυτό συνέβη λοιπόν, με την πρώτη καλή στιγμή στο ματς να λαμβάνει χώρα μόλις στο 8ο λεπτό, όταν ο Ιωαννίδης αστόχησε σε τετ-α-τετ.

Ακολούθησε μία «καταιγίδα» ευκαιριών, με τον Μαντσίνι να ηττάται σε δύο διαφορετικές περιπτώσεις από τον Κλέιμαν, με πιο χαρακτηριστική την στιγμή του 18ου λεπτού, όπου ο γκολκίπερ του Βόλου προέβη σε μία εντυπωσιακή επέμβαση.

Ωστόσο, η καλύτερη φάση του πρώτου μέρους για τον Παναθηναϊκό, ήρθε στο 19’, όταν ο Παλάσιος, σε μία φάση που ξεκίνησε από κόρνερ, σούταρε στην κίνηση, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δεξί, κάθετο δοκάρι του Κλέιμαν.

Με 19 ευκαιρίες για γκολ και 13 τελικές προσπάθειες ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός και έμοιαζε… σίγουρο πως μία τόσο μεγάλη υπεροχή, πιθανώς κάποια στιγμή θα μετουσιωθεί σε αρκετές ακόμη ευκαιρίες. Απαραίτητη προϋπόθεση φυσικά αποτέλεσε η αξιοποίησή τους, με τους «πρασίνους» να ευνοούνται από την κόκκινη κάρτα που αντίκρισε ο Σι (δεύτερη κίτρινη), όντας ο τρίτος διαδοχικός ποδοσφαιριστής σε ισάριθμα ματς, που παίζει στη Λεωφόρο και αφήνει τον αντίπαλο του Παναθηναϊκού με «10» παίκτες.

Από εκεί και μετά, η «πολιορκία» ξεκίνησε εκ νέου, τα δοκάρια έγιναν… δύο για τον Παλάσιος, ο οποίος αυτή την φορά έστειλε την μπάλα στη συμβολή της δοκού, αλλά η δικαίωση ήρθε με τη συμπλήρωση μίας ώρας.

Ο Δημήτρης Κουρμπέλης έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» και το πρώτο του γκολ μετά από τρία χρόνια είναι γεγονός, σκοράροντας για πρώτη φορά σε επίπεδο πρωταθλήματος κόντρα σε επαρχιακή ομάδα, μετά από μία πενταετία (τότε, 2018-19, απέναντι στη Λαμία με πέναλτι).

Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε εν τέλει από τον Σπόραρ, σε πέναλτι που κέρδισε ο Παλάσιος από τον Σιελή, με τον επιθετικό του Παναθηναϊκού να κάνει το 2-0 στο 69΄, σηματοδοτώντας την δεύτερη συνεχόμενη νίκη της ομάδας του επί του Βόλου εντός έδρας!

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς) : Μπρινιόλι, Χουάνκαρ (86′ Πούχατς), Βαγιαννίδης (64′ Κώτσιρας), Σάρλια, Σένκενφελντ, Κουρμπέλης (75′ λ.τ. Τσέριν), Πέρεθ, Μαντσίνι (76′ Βέρμπιτς), Μπερνάρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης (63′ Σπόραρ)

ΝΠΣ Βόλος (Κώστας Μπράτσος) : Κλέιμαν, Σι, Άλχο, Σιελής, Εσκοβάλ, Λούνα, Γκάγκι (87′ Μεθκίδα), Τσιρίνος, Πιρές (62′ Κάτσε), Καρτάλης (46′ Οτζέγκοβιτς), Κούτσιας (72′ Τσοκάνης)