Volley League : Άνετη νίκη του Φοίνικα Σύρου επί του ΟΦΗ

Χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα ο Φοίνικας Σύρου πραγματοποίησε μία ουσιαστική εμφάνιση, επικράτησε 3-0 του ΟΦΗ στο “Δ. Βικέλας” και ανέβηκε στους 27 βαθμούς, περιμένοντας “απώλειες” του Μίλωνα, που παίζει με τον ΠΑΟΚ.

Με πίεση από το σερβίς, καλές αλληλοκαλύψεις και ποικιλία στην επίθεση, ο Φοίνικας κυριάρχησε πλήρως απέναντι στους αντιπάλους του κερδίζοντας ένα πολύτιμο τρίποντο που κρατάει ζωντανό τον στόχο της τετράδας.

Πριν την έναρξη του αγώνα βραβεύτηκε ο Κέβιν Κλίνκενμπεργκ, ως MVP της 10ης αγωνιστικής.

Στους πρώτους αναγνωριστικούς πόντους οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι με τον Φοίνικα να έχει προβάδισμα ενός πόντου μέχρι το 5-5. Με δύο επιθέσεις από Κλίνκενμπεργκ και Φρομ έγινε το 7-5, ο ΟΦΗ όμως με αιχμή του δόρατος τον Τζιουμάκα, ισοφάρισε στο 10-10. Στο 15-14 μπήκε ο Φρομ στη θέση του σερβίς και εξασφάλισε “αέρα” τεσσάρων πόντων στον Φοίνικα, αφού πήρε δύο άσσους και έβαλε δύσκολα στην αντίπαλη άμυνα για το 18-14 και στη συνέχεια με άουτ του Ντεμιρτζί έγινε το 19-14. Ο ρυθμός ανακόπηκε με τα χαμένα σερβίς και από τις δύο ομάδες, για να έρθει ωστόσο ο αρχηγός του Φοίνικα και με δύο επιθέσεις να τελειώσει το σετ στο 25-21.

Ιερεζουέλο και Κλίνκενμπεργκ δημιούργησαν το 5-1 στο ξεκίνημα του β’ σετ, ενώ ο Φρομ με εντυπωσιακές άμυνες έδινε συνέχεια στις φάσεις για τον Φοίνικα. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για τη μείωση της διαφοράς, κάτι που έγινε στο 6-4 με τον Μπλούμπεργκς, ο Φοίνικας όμως είχε ρυθμό και επιλογές στην επίθεση, ενώ και η άμυνά του έδινε ευκαιρίες για αντεπιθέσεις. Και πάλι ο Κλίνκενμπεργκ οδήγησε την ομάδα, για το 15-9, ενώ με εντυπωσιακές φάσεις διαρκείας έγινε το 20-12 με τον Χαραλαμπίδη. Παρότι ο ΟΦΗ πίεσε εκ νέου, και με τον Τζιουμάκα από το σερβίς έφτασε μέχρι το 23-20, ο Μιχάλοβιτς “καθάρισε” το σετ με 25-20.

Αντίστοιχο το έργο και στο τρίτο και τελευταίο σετ, όπου ο Φοίνικας μπήκε στη θέση του οδηγού μετά το 5-5, αναγκάζοντας μάλιστα τον ΟΦΗ σε πολλά λάθη τόσο από το σερβίς, όσο και κοντά στο φιλέ. Το 10-9 που ήρθε με τον Βαϊόπουλο, έγινε 16-10, με τον Παπαλεξίου να παίρνει σημαντικούς πόντους, ενώ το προβάδισμα διευρύνθηκε όσο προχωρούσε το σετ. Το 18-12 έγινε με pipe του Κλίνκενμπεργκ, ο Μιχάλοβιτς στη συνέχεια πήρε τρεις συνεχόμενους πόντους για το 23-17 και το σετ έκλεισε με επίθεση του Μανωλάκη και άουτ σερβίς του Μπλούμπεργκς για το 25-19.